Własny biznes: Pralnia (porady dotyczące wyposażenia)

W każdej pralni najważniejsi są pracownicy. Na drugim miejscu znajduje się sprzęt, z jakiego będą oni korzystać. Jakie wyposażenie jest niezbędne w profesjonalnej pralni? W jakie maszyny musisz się zaopatrzyć?

W przypadku wyposażenia pralni niesamoobsługowych, większość urządzeń znajduje się na zapleczu: klient nie styka się z nimi bezpośrednio. Dlatego też w tym przypadku walory estetyczne, jak na przykład atrakcyjne wzornictwo, nie są najważniejsze. Istotą jest funkcjonalność i niezawodność maszyn, które mają służyć przez wiele lat działalności firmy. Z tego powodu warto wybrać sprzęt najwyższej jakości oraz zadbać o serwisowanie przez zaufanych fachowców. Na rynku istnieje szeroki wybór modeli zarówno nowych, jak i używanych. Specjalistycznych maszyn możemy szukać na popularnych serwisach aukcyjnych lub wejść na strony internetowe firm specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów do pralni.

Sprzęt do pralni mokrej

Najważniejszą maszyną w każdej pralni jest, oczywiście, wydajna i pojemna pralnica do czyszczenia garderoby oraz wyposażona z duże filtry wirówka, dzięki której ubrania pozbywają się nadmiaru wody. Można nabyć je oddzielnie lub, zamiast mnożyć sprzęt, wyposażyć firmę w pralnicowirówki, które zapewniają niskie zużycie wody i kosztów energii przy maksymalizacji wydajności. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, by drzwiczki były szerokie i posiadały blokadę. Wyróżnia się pralnicowirówki wolnostojące oraz pralnicowirówki przymocowane do podłogi.

W dobrze wyposażonej pralni powinny znaleźć się również wózki do transportu mokrej bielizny – pamiętajmy, że wanienki na pranie muszą być szczelne, zaś sam wózek powinien być wykonany z nierdzewnej stali.

Sprzęt do pralni suchej

Niezbędną maszyną jest również suszarka z dużą i łatwą w czyszczeniu komorą, która wysuszy wyprane rzeczy. Powinna posiadać solidną konstrukcję, by wytrzymała nawet duże obciążenie oraz szybko i efektywnie pozbawiała ubrania wilgoci.

Agregat chemiczny to z kolei urządzenie, które powinno zapewnić bezpieczne i efektywne oczyszczanie garderoby. Musi posiadać duży bęben, zbiorniki, filtr oraz destylator. Agregaty powinny być także wyposażone w tzw. antywyciekowe wanny bezpieczeństwa. Używanie agregatu nie pozwala na wydostanie się niebezpiecznych dla środowiska oparów, przez co są całkowicie ekologiczne.

Aby nadać tkaninom piękny wygląd niezbędne jest ich wyprasowanie. W tym celu zakupić trzeba stoły do prasowania z podgrzewanym elektrycznie blatem oraz niewielką wytwornicą pary z żelazkiem. Obowiązkowo musi posiadać regulator temperatury. Można używać również prasy termicznej wyposażonej jest w panel, na którym zapisać można najczęściej używane programy. Prasa utrzymuje taką samą temperaturę na całej jej powierzchnia, a w razie potrzeby można dołączyć do niej dodatkowe blaty. Do prasowania kurtek, płaszczy i marynarek najlepsze okażą się obrotowe manekiny parowe, które dzięki wytwornicom pary i regulowanemu strumieniowi gorącego powietrza nadają odpowiedni kształt garderobie.

Inne elementy wyposażenia pralni

Maszyną, która wita klientów już od progu ( i zawsze robi na nich wyjątkowo pozytywne wrażenie) jest szatnia automatyczna wyposażona w system wyszukiwania garderoby. Oszczędzi to czas oraz zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi pracowników.

pobrane (1)Poza specjalistycznymi maszynami w pralni powinny znaleźć się stabilne i wytrzymałe regały na środki czyszczące oraz taborety lub stołki, na których można w razie potrzeby stanąć. W pomieszczeniu socjalnym nie może zabraknąć czajnika, lodówki czy stolika z krzesłami. Jeżeli nasza pralnia świadczy również usługi krawieckie musimy zakupić również maszynę do szycia oraz jasne oświetlenie stanowiska pracy.

Z kolei jeżeli zajmujemy się dowożeniem brudnych i wypranych tekstyliów do klienta (szczególnie pożądana usługa gdy obsługujemy klienta instytucjonalnego, na przykład hotele, szpitale czy domy weselne) niezbędne nam będą wytrzymałe kontenery transportowe wykonane z tworzywa sztucznego na kółkach stałych lub obrotowych. Na rynku dostępne są wersje z górną pokrywą lub bez niej o rozmaitej wielkości i wysokości. Do tego lub zamiast kontenerów możemy zdecydować się na wózki transportowe lub kontenery transportowe z siatki.

Profesjonalny sprzęt najwyższej klasy to czynnik kluczowy, jeśli chcemy podejść poważnie do prowadzenia biznesu, jakim jest pralnia. Większość sprzętu jest wyposażona w elektroniczne procesory ułatwiające obsługę i intuicyjne programowanie, jednak zawsze należy pamiętać o kompleksowym i szczegółowym przeszkoleniu pracowników.

1 komentarz

  1. Piotrek pisze:

    Interesuje mnie pomysł na mały biznes, który sprawdzi się w przypadku osoby z niedużym doświadczeniem w tym temacie. Od dłuższego czasu marzy mi się własna firma, ale nie chcę rzucać się na żadne szerokie wody, bo do tej pory pracowałam jedynie na etacie i trochę pomagałam rodzicom w prowadzeniu działalności. Nawet za bardzo nie wiem, od czego zacząć przygotowania do takiego biznesu, więc na wstępie szukam branży, która ma jako taką przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *