Wybieramy dobre biuro notarialne.

images

W życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami. Jedną z nich jest taka, która będzie wymagała skorzystania z usług biura notarialnego. Dobry notariusz pomoże nam bez problemu i zbędnej zwłoki załatwić wszystkie formalności. Kiedy zamierzasz sprzedać lub kupić nieruchomość notariusz będzie jedyną osobą, która jest w stanie to zagwarantować. Podobnie wygląda sprawa ze sporządzaniem testamentu, jeśli ma być on niepodważalny i mieć moc prawną- niezbędne będą jego usługi.

Jakość usług zależy od konkretnego biura. Przed jego wyborem dobrze jest zwrócić uwagę na kilka cech, którymi powinien wyróżniać się dobry notariusz. Dzięki temu zyskamy pewność, że powierzamy nasze sprawy w odpowiednie ręce.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony Notariusz Gliwice.

Cechy dobrego notariusza

Dobry notariusz powinien posiadać przynajmniej kilka (jeśli nie wszystkie) niżej wymienionych cech:

  • profesjonalizm– już pierwsza rozmowa pozwoli ocenić czy mamy do czynienia z fachowcem czy tylko rzemieślnikiem. Fachowiec będzie roztaczał wokół swojej osoby aurę kompetencji, zatem łatwo go rozpoznać. Notariusz od samego początku powinien wzbudzać nasze zaufanie w kwestii zarówno merytorycznej jak i formalnej
  • dobra cena– to taka która zbyt mocno nie uderzy po kieszeni, a jednocześnie zapewni odpowiednią jakość obsługi. Maksymalna cena danych usług notarialnych jest określona w ustawie. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie cen poszczególnych usług w różnych kancelariach
  • pozytywne opinie– warto popytać wśród znajomych i rodziny czy mieli kontakt z jakimś biurem notarialnym oraz poznanie ich opinii na temat tej współpracy. Należy również, w miarę możliwości poszukać informacji w internecie na temat interesującej nas kancelarii. Pamiętajmy jednak że anonimowe opinie szczególnie te negatywne, nie mają zbyt wielkiej wartości
  • odpowiednia lokalizacja– z uwagi na fakt, że notariusz wykonuje wszystkie czynności w swojej siedzibie to ważne jest by dojazd nie był dla klienta uciążliwy ani czasochłonny. Jeśli przykładowo miejscem naszego zamieszkania są Gliwice, to warto poszukiwać kancelarii w tym mieście.

Podsumowanie

Zadaniem notariusza jest wytłumaczenie w jak najbardziej przystępny sposób czynności które będą wykonywane, a także wskazać jakie działania powinien podjąć klient. Notariusz powinien też poinformować o konieczności dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów.

Idealny notariusz zatem to taki, dzięki któremu załatwienie sprawy nie będzie wymagało zbytniej fatygi oraz będzie ona stosunkowo tania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *