Kiedy wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę? W takim przypadku sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz, nie wymaga obowiązkowych szczepień dodatkowych. Gdzie można znaleźć takie informacje? Kiedy się zaszczepić?

 

Podróż za granicę – kiedy konieczne jest szczepienie?

Wyjazd za granicę – zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych lub rodzinnych – może wymagać wykonania szczepień ochronnych zabezpieczających przed chorobami, które są często diagnozowane w danym kraju.

 

Określone warunki sanitarne i medyczne panujące za granicą mogą być zagrożeniem dla osób pochodzących z innych krajów. Zastosowanie wcześniejszego szczepienia może zredukować wtedy to niebezpieczeństwo.

 

Przykładowo, gdy chodzi o Egipt szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zaleca się wykonanie kilku dodatkowych szczepień, na przykład przeciwko żółtej gorączce, wirusowemu zapaleniu wątroby. Dodatkowe szczepienia pozwalają wtedy na zredukowanie ryzyka związanego z zakażeniem, które może spowodować poważne problemy zdrowotne i w efekcie sprawić, że wymarzona podróż za granicę nie będzie udana.

 

Jakie szczepienia są potrzebne przed zagraniczną podróżą?

  • Aby sprawdzić, jakie szczepienia ochronne są wymagane przed podróżą za granicę, warto sprawdzić informacje dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam pomocne poradniki dla podróżujących.
  • Dodatkowe informacje dotyczące szczepień przed zagraniczną podróżą może przekazać także biuro podróży, z którym organizowany jest wyjazd.
  • Dane o wymaganych szczepieniach dostępne są także na wielu innych stronach online dotyczących wyjazdów zagranicznych, dlatego można znaleźć je bez problemu, aby wcześniej przygotować się do planowanej podróży.

 

Wyjazd za granicę a szczepienia na COVID-19

Aktualnie poza dotychczasowymi szczepieniami wymaganymi przed wyjazdem za granicę konieczne może być wykonanie dodatkowego szczepienia na COVID-19 i odebranie tzw. paszportu covidowego.

 

Szczepienia na koronawirusa są obecnie prowadzone jako dwudawkowe oraz jednodawkowe, dlatego należy uwzględnić specyfikę szczepienia oraz wymagany czas jej podania – odstęp pomiędzy dawkami przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego lub innej zagranicznej podróży.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *