Wykwalifikowany znaczy lepiej płatny – jakie szkolenia pracowników budowlanych zapewniają lepsze posady?

pracownicy-budowlani

Podnoszenie pracowniczych kwalifikacji w sektorze budowlanym stanowi działanie niezbędne do efektywnego rozwoju zawodowego kadry pracowniczej. Takie szkolenia jak kurs na dźwigowego czy operatora koparko-ładowarek zwiększają umiejętności pracowników, a także pozwalają przedsiębiorstwu uzyskać i utrzymać konkurencyjną przewagę wśród firm funkcjonujących w sektorze budowlanym.

Wedle badań przeprowadzonych przez KPMG wykwalifikowani pracownicy budowlani są dla pracodawców jednym z najważniejszych zasobów firmy. To na ich barkach spoczywa prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a metodyczne zwiększanie kompetencji zawodowych wiąże się ze wzrostem wartości pracowniczej, zwiększeniem otwartości rynku pracy, a także poprawą wysokości płacy i możliwością uzyskania lepszych stanowisk.

Dlaczego warto doskonalić się zawodowo w branży budowlanej?

Pracodawcy z sektora budowlanego coraz chętniej planują oraz inwestują w rozwój zawodowy swoich pracowników, opierając się na długofalowych potrzebach oraz przyjętej strategii przedsiębiorstwa. Jednym z ważniejszych narzędzi umożliwiających podnoszenie kwalifikacji pracowników budowlanych są kursy oraz szkolenia – przeprowadzane zarówno wśród obecnych, jak i nowych pracowników firm budowlanych.

Jakie szkolenia zapewniają pracownikom budowlanym lepsze posady?

Wśród najchętniej wybieranych szkoleń na rynku budowlanym należy wymienić szkolenia operatorskie podnoszące kwalifikacje pracowników z zakresu bezpiecznej i efektywnej obsługi maszyn budowlano-drogowych kategorii I., II. i III. Wśród najczęściej realizowanych szkoleń należy wymienić m.in.: kurs na dźwigowego, kurs obsługi koparko-ładowarek, spycharek, suwnic, wózków widłowych, podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych, czy walców.

Kursy – niezależnie od klasy oraz typu maszyny budowlanej – trwają zwykle do 4 tygodni, a ich cena zawiera się w granicach paru tysięcy złotych. Każdy z kursów kończony jest egzaminem IMBiGS oraz uzyskaniem uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego.

Przykładowe najpopularniejsze kursy operatorów maszyn budowlanych

Wśród najchętniej wybieranych szkoleń znajdują się te, które oferują pracownikom budowlanym najwięcej korzyści pod względem podnoszenia atrakcyjności i wartości zarówno dla obecnego pracodawcy, jak i całego rynku pracy.

Kurs na dźwigowego

Wśród kursów na dźwigowego można wymienić szkolenie na stanowisko operatora żurawi: wieżowych, samojezdnych, przenośnych i HDS. Żurawie to niezastąpione maszyny umożliwiające efektywne przenoszenie ładunków na placach budów, w zakładach przemysłowych oraz załadunku samochodów ciężarowych. Średnie miesięczne wynagrodzenie operatora dźwigów oscyluje w granicach 2500 – 4000 tys. zł netto.

Kurs na operatora wózków widłowych

Transport bliski w zakładach przemysłowych i magazynach w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu wózków widłowych. Wykwalifikowany operator wózków widłowych zarabia około 2300 – 2500 zł netto miesięcznie.

Kurs na suwnicowego

Suwnice to zaawansowane maszyny umożliwiające przenoszenie wymagających ładunków. Wykorzystuje się je głównie w magazynach, składach towarowych i zakładach produkcyjnych. Wykwalifikowany suwnicowy zarabia od 2500 do 3000 zł netto.

Źródło badań KPMG: http://konfederacjalewiatan.pl/_files/publikacje/lewiatan_kwalifikacje.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *