Oświetlenie w miejscu pracy – co mówią na ten temat przepisy?

The-use-of-task-lighting-at-WeWork-help-reduce-glare-and-also-provides-a-nicer-atmosphere-for-those-late-night-workers

Przepisy dotyczące miejsca pracy mówią wiele nie tylko o obowiązkach pracowników, ale również pracodawcy. To jego zadaniem jest zapewnienie podwładnym takiego stanowiska pracy, które będzie nie tylko wygodne i komfortowe, ale również będzie zgodne ze wszystkimi zasadami, jakie są wymagane względami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy kodeksu pracy jasno określają, że na każdym stanowisku pracy właściciel firmy musi zapewnić pracownikom dostęp zarówno do odpowiedniej ilości światła dziennego, jak i do oświetlenia sztucznego. Brak światła dziennego jest dozwolony jedynie w tych sytuacjach, gdy jego zapewnienie jest niemożliwe lub gdy technologia produkcji wymaga jej prowadzenia z dala od dziennego światła. We wszystkich innych przypadkach pracownik musi mieć dostęp do światła dziennego, nie można więc zorganizować sobie biura na przykład w pomieszczeniach magazynowych, które nie są wyposażone w okna.

Każde stanowisko wymaga indywidualnego oświetlenia

Oświetlenie w miejscu pracy za każdym razem powinno być dostosowane do konkretnego stanowiska oraz warunków wykonywania obowiązków zawodowych. Innego światła potrzebują bowiem pracownicy zajmujący się pracą biurową, a innego oświetlenia potrzebuje ktoś, kto zajmuje się bardzo technicznymi i specjalistycznymi zadaniami. Za każdym razem jednak światło powinno być tak dopasowane, aby nie raziło w oczy, a jego natężenie nie było na dłuższą metę uciążliwe. Trzeba tez pamiętać, by oświetlenie nie było też za słabe – praca przez wiele godzin w pomieszczeniu, w którym nie ma wystarczającej ilości światła, może być na dłuższą metę męcząca i obciążająca dla organizmu, nie tylko dla oczu.

Dobrze dobrane sztuczne oświetlenie

Oprócz naturalnego światła, na każdym stanowisku pracy powinien być zapewniony dopływ światła sztucznego, które przydaje się nie tylko w sezonie zimowym, gdy szybko robi się ciemno, ale o każdej porze roku, gdy pogoda jest kiepska i nawet w ciągu dnia bywa szaro i ponuro. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju plafony i oprawy oświetleniowe, które można zamontować w sufitach i ścianach w taki sposób, że będą nie tylko źródłem światła, ale również podkreślą elegancki  wystrój wnętrza. Wybierając sztuczne oświetlenie zawsze należy je dopasować do indywidualnych potrzeb każdego pomieszczenia.

Zarówno w niewielkim pokoju, jak i na dużej otwartej przestrzeni typu open space, pracownicy powinni mieć zapewnione jasne, górne światło, a także indywidualnie dopasowane światło przy każdym stanowisku pracy. Pracownik powinien mieć możliwość samodzielnego regulowania natężenia źródła światła oraz włączania go za każdym razem, gdy ma taką potrzebę. W poszukiwaniu sprawdzonych i dobrej jakości opraw oświetleniowych warto zajrzeć na https://azzardo.com.pl/27-plafony, gdzie znajdziemy szeroki wybór produktów najlepszych i renomowanych producentów. Wybór źródeł światła jest na tyle duży, że każdy bez problemu znajdzie plafony, oprawy czy lampy, które będą spełniały indywidualne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *