Zalety i Wady Kryptowalut

Kryptowaluty szturmem opanowały rynek pieniężny na całym świecie. Nie mają fizycznej formy, ale za pomocą ich wartości, możemy płacić za wiele różnych usług. Oczywiście, jeśli sprzedający akceptuje taki typ płatności.

Rynek kryptowalut nadal się rozwija. Niemal codziennie powstają nowe kryptowaluty, a uwarunkowania prawne z nimi związane nieustannie są tworzone lub modyfikowane. Jako potencjalny przyszły inwestor musisz sam podjąć decyzję, czy świat wirtualnych walut jest dla Ciebie.

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka ich najważniejszych zalet oraz wad, aby ułatwić Ci decyzję.

Zalety kryptowalut

Wolność

Płatności wykonywane za pomocą kryptowalut posiadają szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość dokonywania szybkiej płatności na całym świecie. Jedynym warunkiem jest konieczność dostępu do internetu. Transakcje mogą być wykonywane przez 7 dni w tygodniu o każdej godzinie. Dodatkowym atutem jest brak limitów transakcji.

Bezpieczeństwo

 

Kryptowaluty przyciągają bardzo wielu nowych inwestorów ze względów na wysokie bezpieczeństwo. Zabezpieczenia stosowane przy wszystkich kryptowalutach są obecnie nie do przejścia. Nie ma na świecie superkomputera, który mógłby swoją mocą obliczeniową obejść te zabezpieczenia.

Oczywiście nie odnosi się to do podmiotów, które pośredniczą w handlu kryptowalutami. Jedno z największych włamań miało miejsce w sierpniu 2018 roku, gdzie Bitfinex utracił bagatela 120 tys. bitcoinów.

Niskie opłaty

Czy wiesz, że tradycyjne banki pobierają dość wysokie opłaty za przelewy za granicę? Bardzo często posiadanie konta bankowego wiąże się w wieloma dodatkowymi kosztami m.in. za utrzymanie konta i prowadzenia karty.

Posiadacze kryptowalut mogą liczyć na bardzo niskie opłaty związane z transakcjami, dzięki niewielkiej prowizji, która pobierana jest przez liczne platformy transakcyjne.

Warto dodać, że obecnie trwają prace nad utworzeniem bezpłatnych i natychmiastowych przelewów na zasadzie podsieci, gdzie będą ze sobą połączeni wyłącznie ufający sobie kontrahenci.

Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu bardzo wielu użytkowników. Niestety, złą wiadomością jest fakt, że może potrwać to jeszcze kilka miesięcy, a być może nawet lat.

Ograniczona podaż

Kolejną ważną zaletą kryptowalut jest ich mechanizm obronny przed wystąpieniem inflacji. Znaczna większość cyfrowych walut ma odgórnie określoną liczbę jednostek, co oznacza, że nie można stworzyć ich więcej niż wcześniej wskazana liczba.

Taki zabieg pozwala na osiągnięcie znacznej stabilności cen, dla wahań, które ewentualnie mogłyby wystąpić w przyszłości.

Przykładem może być Bitcoin, którego górną granicą jest 21 milionów jednostek. Obecnie w obiegu jest ponad połowa założonego limitu, a osiągniecie tej sumy, może potrwać jeszcze sporo czasu, a przynajmniej kilka dobrych lat.

Niemożliwe do wystąpienia są sytuacje „dodrukowywania” waluty, które są obecnie praktykowane przez wiele krajów na świecie.

Transparentność

Transparentność może być zagwarantowana przez większość kryptowalut, ze względu na ich oparcie na blockchainie. Dzięki temu wszelkie informacje o rodzajach kryptowalut, czy transakcjach wykonanych w przeszłości są publicznie dostępne.

Niestety, konsekwencją tego rozwiązania jest nieodwracalność transakcji, wykonanych tymi walutami. Osoba zlecająca nie może zatem spodziewać się zwrotu płatności, w przypadku błędnie wpisanego adresata, o ile oczywiście otrzymujący sam nie wyrazi na to zgody.

Ta cecha jest oczywiście dobra dla handlowców, ponieważ płatność odbywa się szybko i bezpośrednio na konto. Dobrą informacją jest również to, że mogą oni skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która wymieni cyfrową walutę na dowolną walutę funkcjonującą na świecie.

Anonimowość

Anonimowość kryptowalut zwykle uznawana jest za zaletę, choć często wywołuje spory. Wiele wątpliwości może budzić fakt braku przejrzystej informacji o użytkownikach, w związku z czym następują kolejne wątpliwości dotyczące pełnej legalności (główny problem to opodatkowanie kryptowalut).

Z powodu występowania anonimowości na rynku kryptowalut, wiele osób niezwiązanych i niezaznajomionych z tym rynkiem uważa, że w świecie wirtualnych walut są głównie przestępcy, co oczywiście nie jest prawdą.

Wady kryptowalut

Akceptacja

Niestety, jedną z kluczowych wad jest niski stopień akceptacji kryptowalut, ze względu na ich krótką historię.

Mimo że w ostatnich latach można odnotować znaczny wzrost zainteresowania cyfrowymi walutami oraz uznawanie ich przez tak duże przedsiębiorstwa, jak WordPress, PayPal czy Microsoft, to wciąż nie dorównują innym środkom wymiany, jak np. pieniądz bezgotówkowy.

Skomplikowane działanie

Wielu ludzi zniechęca dość skomplikowany mechanizm funkcjonowania kryptowalut. Rynek walut cyfrowych jest nadal w fazie rozwoju, dlatego należy liczyć się z możliwymi perturbacjami, związanymi z niestabilnością cen.

Bardzo często świeżo wprowadzone waluty mogą osiągać zyski nawet w granicach 500% swojej wartości z dnia na dzień. Oczywiście istnieje takie samo prawdopodobieństwo straty np. 50%.

Warto dodać, że kryptowaluty o większym zasięgu, charakteryzują się coraz większą stabilnością, przez co ryzyko jest mniejsze. Na różnego rodzaju platformach online można zapoznać się z przewidywanymi prognozami wzrostów kryptowalut.

Punkty zapłaty

Niestety, kolejną wadą jest brak możliwości użytkowania ich do zapłaty w powszechnych punktach, których jest bardzo mało. Przykładowo w Warszawie jest ich tylko 26 punktów stacjonarnych, w których możemy zapłacić za pomocą bitcoina.

Oczywiście znacznie więcej takich punktów można odnaleźć w sieci. Obecnie w internecie za pomocą kryptowalut możesz doładować telefon, zapłacić za zakupy, czy nawet opłacić rachunki.

Stacjonarne zakupy wymagają posiadania portfela mobilnego na telefonie, w których będą zdeponowane środki. Następnie za pomocą kodu QR udostępnionego przez pracownika sklepu, dokonujemy zapłaty. Pierwsza informacja wysyłana jest już w ciągu kilku sekund.

Niestety, czas oczekiwania na potwierdzenie trwa nieco dłużej i jest to kolejna znaczna wada płatności stacjonarnej.

Skomplikowany proces wydobycia waluty

Niestety, ograniczona pula jednostek kryptowaluty oraz znaczny wzrost zainteresowania nimi powoduje, że bardzo trudno zdobyć własne coiny. Oczywiście w tej sytuacji możesz skorzystać z pomocy wielu oferujących się platform internetowych. Jeśli chcesz w łatwy sposób zdobyć i zacząć inwestować w kryptowaluty koniecznie odwiedź stronę immediate-edge.io.

Brak regulacji

Problem regulacji prawnych jest chyba najpoważniejszą wadą kryptowalut. Waluta internetowa jest środkiem płatniczym, która nie jest podobna na żadnego z powszechnie istniejących.

Początkowo kryptowaluty zostały uznane przez urzędników za towar, dlatego płatność dokonywana była jako towar za towar. Jeszcze przed 2015 roku sprzedaż bitcoinów była opodatkowana podatkiem VAT.

Obecnie kryptowaluty zostały zwolnione z podatku i są traktowane jako jedne ze środków płatniczych.

Cyberataki

Inwestując w kryptowaluty, należy liczyć się z licznymi atakami hakerów na giełdy. Portfele online są bardzo wygodną formą, ale nie gwarantują 100% ochrony, dlatego znaczny kapitał warto przenieść na bezpieczny portfel offline. Pamiętaj również o dodatkowej ochronie, czyli zadbaj o silne hasło oraz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *