Czy wiesz że, według ekspertów z Bitcoin Loophole, Ethereum jest jedną z ciekawszych kryptowalut dostępnych obecnie na rynku? Dlaczego tak jest? Co przyciąga potencjalnych inwestorów? Odpowiedź na to w poniższym artykule. Zapraszamy!
Czym jest Ethereum?
Ethereum to nic innego, jak platforma typu blockchain w formie zdecentralizowanej, w której wykorzystywana jest waluta Ether (skrót ETH na giełdzie), żeby dokonywać płatności za transakcje wewnątrz tej platformy. Jest to platforma o bardzo dużym potencjale. Waluta Ether może być dowolnie przenoszona i wymieniana na inne waluty. Co ciekawe, na tej platformie można też tworzyć zupełnie nowe kryptowaluty, lub powiększać zasoby Etheru dzięki inwestowaniu i wykopywaniu Etheru. W każdym bloku łańcucha zapisywane są prawa do danej ilości tej waluty.
Platforma Ethereum ma swoje początki w 2013 roku, gdzie dzięki grupie programistów z pomysłem na bardziej nowoczesny internet, przystąpiło do działania nad tym projektem. Od końca roku 2020 do aktualnych czasów jest wdrażana aktualizacja, zwana Ethereum 2.0, co ma jeszcze bardziej upłynnić i przyspieszyć transakcje.
Ważnym elementem tej waluty jest z jednej strony wszechstronność i możliwość weryfikacji kodu źródłowego, ponieważ jest on dostępny jako open source. Każdy towar, który posiadasz, może być tutaj reprezentowany jako token (NFT). Z drugiej strony, poprzez brak możliwości zmian w kodzie przez osoby trzecie, Ethereum jest bardziej odporne na ataki hakerskie. Dodatkową przewagą Ethereum nad chociażby Bitcoinem jest praktycznie nieograniczona możliwość aplikacji, które inwestor może uruchomić, w trybie zdecentralizowanym.
Aktualna sytuacja Ethereum
W momencie pisania tego artykułu, kurs Ethereum utrzymuje się na poziomie około 1785$. Od początku roku 2021 ETH zaliczył skok o 1000$. Może to być spowodowane dużym zainteresowaniem innymi walutami, jak chociażby Bitcoinem i inwestującym w niego Elonem Musk, ale też ogólnym zainteresowaniem w inwestycje giełdowe inwestorów prywatnych, co wywołało niemałą burzę w środowiskach giełdowych w tym roku. Najwyższa, historyczna cena Ethereum wynosiła ok 2000$.
Zainteresowanie tą walutą stale rośnie. Z tego też względu, deweloperzy wdrażają aktualizację tej platformy. Ta aktualizacja dodatkowo wspomoże walkę z cenzurą niektórych aplikacji, z którą ciężko jest walczyć w centralnym nurcie. Z kolei, Ethereum jako zdecentralizowana platforma, umożliwia stworzenie dowolnego typu aplikacji, którą potrzebuje użytkownik. Warto przyjrzeć się nieco szerzej tej sprawie, a także przeanalizować obecną sytuację tej waluty. Na pewno pomocnym będzie zajrzenie na oficjalną stronę Ethereum. Oprócz bardzo rozbudowanej społeczności, znaleźć tam można rozmaite samouczki, tutoriale na temat tego, jak zacząć swoją przygodę z tą walutą. Kolejną pomocną sprawą są przygotowane i powszechnie dostępne na stronie dokumenty, które szczegółowo wyróżniają, co będzie potrzebne, żeby zacząć kopać. Jak się przygotować – zarówno pod względem wiedzy, jak i chociażby wystarczająco mocnego sprzętu komputerowego, który będzie w stanie udźwignąć kopanie. Słowem, kompletny przewodnik dla początkujących, który po kolei objaśnia najważniejsze pojęcia i technologie stojące za Ethereum.
Platforma umożliwia również wybór portfela inwestycyjnego, do którego można przelać swoje wykopane monety w prosty i bezpieczny sposób. Istnieje również możliwość zakupu ETH kartą płatniczą, w zależności od regionu świata, a także można wpłacić tą walutę bezpośrednio do naszego banku, bez konieczności wymiany w kantorze.
Podsumowanie
Coraz większa ilość potencjalnych inwestorów zwraca się w stronę rynku kryptowalutowego. Powody mogą być różne – fascynacja nowymi możliwościami, jak choćby wspomniany wcześniej Elon Musk i jego zapowiedź o możliwości płatności za produkty Tesli walutą Bitcoin. Inwestorzy muszą szukać coraz to nowych rozwiązań. Pomimo tego, iż Ether jest na rynku już od 2013 roku, dopiero niedawno zyskał na popularności, a jego wartość sukcesywnie rośnie. Należy jednak pamiętać o tym, że każda inwestycja w kryptowalutę może nieść za sobą ryzyko. Z drugiej strony, każda inwestycja niesie za sobą jakieś ryzyko. Pytanie tylko, czy jesteśmy w stanie to zaakceptować. Według nas, Ethereum nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, no a aktualizacja zapowiada się na tyle obiecująco, że warto mieć tą walutę w obserwowanych aktywach.