Zastanawiasz się czy nie zostać logistykiem? Zobacz, co musisz wiedzieć!

Każdego roku możemy zaobserwować tendencje, które tworzą się na rynku pracy. Ulegają one mniejszym lub większym zmianom dając nam realną możliwość podjęcia pracy, która będzie dla nas satysfakcjonująca. Jednym z obszarów, który nie ustępuje pierwszych miejsc w rankingach jest logistyka. Zawody, które mieszczą się w tej przestrzeni są niezwykle popularne, a to wszystko ze względu na fakt, że stanowią interesujące zajęcie, gdzie nie ma mowy o staniu w miejscu i nudzie. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść jest bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, które zachęca wiele młodych osób do obrania właśnie tej ścieżki. Decydują się oni na studia o takim właśnie profilu kształcąc się na przyszłych specjalistów. Zawód ten jest bardzo charakterystyczny, dlatego nie zawsze spotkamy się z tym, że osoba piastująca takie stanowisko będzie po studiach. Tutaj liczą się konkretne umiejętności miękkie i interpersonalne, których podczas studiów niekoniecznie się uczymy. Logistyka sama w sobie obejmuje procesy planowania, realizacji oraz kontroli przepływu towarów. W zależności od miejsca zatrudnienia zakres obowiązków może się od siebie znacząco różnić. Możemy postawić na zarządzanie logistyką magazynową, kontrolę zapasów, spedycję czy wiele innych stanowisk. Decyzja, którą postanowisz podjąć należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Po pierwsze, sprawdź czy się nadajesz

Zapotrzebowanie na osoby, które będą zajmować się logistyką jest naprawdę duże. To bardzo zachęcające, aby zdecydować się właśnie na taką ścieżkę kariery. Jednak tak jak w przypadku większości zawodów nie każdy sprawdzi się w takiej roli. Odpowiednie uwarunkowania pod względem konkretnych cech charakteru oraz umiejętności interpersonalnych zadecydują o tym, czy praca będzie sprawiała Ci przyjemność, czy może jednak będziesz przychodzić tam jak za karę. Brak motywacji będzie rzutować na efektywność wykonywanych obowiązków, co oznacza, że nie będziesz najlepszym pracownikiem. Jeśli jedyna myśl, która Ci przyświeca to atrakcyjne zarobki, z pewnością nie jest to dobry powód żeby zdecydować się na takie stanowisko. Po pierwsze, ważne abyś lubił się z arkuszem kalkulacyjnym i nie miał problemu z jego zaawansowanymi funkcjami. Po drugie, nie mogą być Ci obce podstawy rachunkowości i powinieneś czuć się w nich jak ryba w wodzie. Z drugiej strony, warto abyś nie miał problemów ze sprawną komunikacją, która umożliwi Ci tworzenie relacji z klientami.

Po drugie, zweryfikuj możliwości na rynku

Kończąc studia czy zdobywając wiedzę w inny sposób otrzymujesz na starcie szeroki wachlarz możliwości. Potencjalnych miejsc pracy jest mnóstwo, a Ty mając odpowiednie kwalifikacje i umiejętności możesz w nich przebierać. Pamiętaj, że każde z nich będzie różne pod względem zakresu obowiązków, kultury organizacyjnej bądź też samej lokalizacji. Możesz między innymi postawić na zarządzanie logistyką magazynową, gdzie masz ogromne szanse rozwoju. Przed podjęciem decyzji o finalnym miejscu, warto udać się na praktyki czy staż. Dzięki takim działaniom, możemy w łatwy i skuteczny sposób zweryfikować co leży w kręgu naszych zainteresowań, a co nie. Praca będzie dawać Ci realną satysfakcję.

Po trzecie, zastanów się czy warto

Tak naprawdę cały obszar logistyki zaczął się już jakiś czas temu prężnie rozwijać. Dzieje się tak z przeróżnych przyczyn. Aktualna sytuacja panująca zarówno na świecie, jak i w naszym kraju spowodowała, że duża część społeczeństwa przeniosła się do świata online. Było dokonywanych mnóstwo zakupów z szerokiego wachlarza oferowanych towarów. Logistyka stała się w tym procesie kluczowa. Bez niej tak naprawdę nie byłoby możliwym dostarczenie konkretnych produktów do odpowiednich odbiorców i to jeszcze w ściśle określonym terminie. Czy to zarządzanie logistyką magazynową, czy sprawny transport nieustannie poszukują specjalistów, którzy zasilą ich szeregi. W przyszłości z pewnością wyklarują się nowe obszary, które będą czekać na odpowiednich pracowników. W związku z takim popytem, wynagrodzenia są niezwykle atrakcyjne. Tak więc, jeśli posiadasz wcześniej wymienione umiejętności i chcesz spróbować swoich sił, nie powinieneś się wahać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *