Red: Jedni widzą w tym katorżniczą pracę, inni – widzą stertę na czworakach. Chodzi o pracę jako pracownik budowlany. Dzisiaj na ten temat porozmawiamy z Panem Janem Kowalikiem – budowlańcem z doświadczeniem. Proszę na początek wyjaśnić nam dlaczego w ogóle ta branża?
P.Kowalik: Prace budowlane oferują szeroki wachlarz możliwości. Od zawsze lubiłem budować różne rzeczy, czy wziąć do ręki młotek – dlatego uznałem, że prawdopodobnie praca budowlana, będzie tym, co mi się spodoba. Budowa autostrad, wykopanie tuneli, budownictwo mieszkaniowe, projekty komercyjne i rozbiórka to tylko przykład wielu dostępnych stanowisk. Mam doświadczenie w tym wszystkim – bo prawdziwego fachu budowlaniec w szkole się nie nauczy.
Red: Mógłby Pan rozwinąć tę myśl?
P.Kowalik: Pewnie! Każda praca ma unikalne warunki pracy – od prostego załadunku i rozładunku, pokonywania wysokości lub narażenia na niebezpieczne materiały, dlatego pracownicy budowlani muszą być przygotowani na wszystko. W szkole nie przygotują człowieka na to ciepło, zimno, deszcz i prawie wszystko, czym Matka Natura może w nas rzucać. Mówią natomiast, że dostaniesz satysfakcjonującą karierę, która oferuje niesamowitą odmianę i oferuje mnóstwo okazji do realizowania specjalnych zadań, które Cię interesują. To też prawda, ale raczej pół prawdy.
Red: W takim razie Panie Janie jakie trzeba mieć umiejętności i wymagania, by w jakimś stopniu przygotować się do pracy na budowie?
P.Kowalik: Jeśli chodzi o kwestię edukacji to zazwyczaj nie ma konkretnych wymagań dla pracowników budowlanych na poziomie wejścia. Oczekuje się raczej poświadczenia z praktyk zawodowych. Natomiast bardzo liczy się dobra równowaga, percepcja i koordynacja wzroku – te umiejętości są kluczowe, aby utrzymać stałą pozycję na wysokich belkach na przykład.
Red: A siła i wytrzymałość?
P.Kowalik: To oczywiste – każdy kto rozważa taką karierę mus mieć pewność że nadaje się fizycznie do tego zadania, zanim pójdzie do pracy, potem już na budowie będzie dbać o kondycję i zarabiać dobre pieniądze.
Red: A jak z godzinami pracy? Czy tutaj też czeka na kandydatów jakaś niespodzianka?
P.Kowalik: Godziny różnią się w zależności od miejsca pracy, lokalizacji i sezonu. Duże firmy budowlane mogą działać przez cały rok, podczas gdy budowa konstrukcji na zewnątrz może się zatrzymać na zimę. Budowa autostrady często ma miejsce podczas nocnej zmiany, podczas gdy nowa budowa domu będzie w normalnych godzinach.
Red: Czego zatem nauczył się pan podczas pracy, a nie w szkole?
P.Kowalik: Spawania, budowy rusztowania, wykańczania betonu – to przykłady zadań dla robotników budowlanych jakich muszą uczyć się od razu – jeśli chcą realizować określone obszary w branży. Super, jeśli masz wiedzę na temat szacunków projektu, umiejętności komputerowych i możesz efektywnie komunikować się z podwykonawcami i klientami, ale jeśli nie – nie ma się co martwić tego również można nauczyć się w trakcie wykonywania zleceń.
Red: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dalszego rozwoju kariery zawodowej!
Opracowano wspólnie z serwisem budowlanym Leca.pl – beton lekki – dziękujemy za dostarczenie materiałów.