Zespół cieśni nadgarstka – zmora pracowników biurowych. Jak można sobie pomóc?

carpal-tunnel-wrist-pain-portland

Wykonując pracę przy biurku, choć wydaje się to nieprawdopodobne, można nabawić się chorób zawodowych, związanych ze specyfiką wykonywanej pracy. Praca za biurkiem naraża na szwank kręgosłup, który przez kilka godzin dziennie spędza w jednej pozycji, oczy, zmęczone długotrwałym wpatrywaniem się w monitor komputera, a także dłonie, wykonujące monotonną pracę przy komputerze. Dziś skupmy się na chorobie stawów, a dokładniej Zespole Cieśni Nadgarstka, która jest zmorą pracowników biurowych.

Co na ból nadgarstków?

Samo schorzenie zaczyna się dość niewinnie. W początkowej fazie choroby można odczuć drętwienie palców, zwłaszcza kciuka, wskazującego, środkowego i części środkowego- do tego stopnia, że ból i drętwienie wybudzają ze snu. Kolejnym niepokojącym objawem może być nasilenie tych objawów również w dzień, z nasileniem odczuwalności bólu do ramienia i barku.

Po czasie można zauważyć stopniowe zmniejszenie odczuwanego bólu, jednak nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, bowiem chwilowy brak lub zmniejszenie bólu świadczy jedynie o pogłębieniu się fazy chorobowej. Sam ból i drętwienie jest bardzo dokuczliwe i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

Jak leczyć chory nadgarstek?

Pierwszym istotnym krokiem zmierzającym w kierunku poprawy zdrowia chorych nadgarstków jest wizyta u ortopedy. To właśnie on w zależności od stadium choroby dobierze specjalistyczne leczenie. Jeśli trafimy do lekarza w początkowym stadium trwania choroby, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystarczy leczenie nieoperacyjne. Zazwyczaj polega ono na umieszczeniu ręki w specjalnej unieruchamiającej rękę ortezie, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk i stan zapalny.

Oprócz specjalnego zabezpieczenia osoba zmagająca się z Zespołem cieśni nadgarstka może również zyskać leki przeciwzapalne, rehabilitację, a w poważniejszych przypadkach także sterydy. Konkretny sposób leczenia dopasowuje się do stadium choroby. Najważniejsze jest, aby w czasie choroby jak najbardziej oszczędzić chory nadgarstek, pozbyć się obrzęku i doprowadzić obolały nadgarstek do pierwotnego stanu.

Choroby zawodowe w każdej pracy

Jak widać, w każdej pracy, również tej o bardziej statycznym charakterze można nabawić się choroby zawodowej, spowodowanej specyfiką wykonywanej pracy. Ryzyko chorób i schorzeń wynikających z wykonywania określonych zawodów występuje również w pracy biurowej. Praca wykonywana przy biurku niejako zmusza do pracy w określonej pozycji, z wysoką powtarzalnością określonych czynności, na czym cierpi nasz kręgosłup czy ręce właśnie. Żeby nie dopuścić do wystąpienia nieprzyjemnych schorzeń związanych z pracą warto jest postawić na zapobieganie.

Mówiąc o profilaktyce w pracy biurowej należy postawić na regularny odpoczynek, również w miejscu pracy, zmianę pozycję, danie odpoczynku dłoniom. Te drobne wydawałoby się gesty znacząco wpłyną na nasze samopoczucie zarówno w pracy, jak i poza nią. W razie wszelkich wątpliwości można skonsultować się z rehabilitantem, który podpowie odpowiednie formy aktywności.

Poradnik opracowano konsultując się z rehabilitantem z portalu www.c7med.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *