Jak zmieniać złe nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe są wszystkimi czynnościami wykonywanymi rutynowo, czyli z przyzwyczajenia, a które związane są z jedzeniem. Zaliczane więc do nich jest nie tylko to, co jemy, ale również sposoby przygotowywania oraz spożywania posiłków, wielkość porcji oraz wybór produktów podczas zakupów. Nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie, co spowodowane jest narzucaniem ich przez rodziców. Nie oznacza to jednak, że nie mogą ulegać zmianom, zarówno na dobre, jak i niestety na złe.

Sprawdź catring pudełkowy – Happy.Diet

Zdrowe odżywianie

Ludzie różnią się między sobą i w związku z tym nie ma możliwości zastosowania jednej diety dla wszystkich, która idealnie zaspokoi wszystkie potrzeby, a przy okazji rozwiąże wszelkie dolegliwości zdrowotne. Jednak duża ilość warzyw i owoców w diecie, a także zadbanie o dostarczenie błonnika, zdrowych tłuszczów i białka można ogólnie uznać za pożądane.

Wątpliwości odnośnie do własnej diety można dość łatwo zdiagnozować, obserwując własne samopoczucie oraz wagę i jeżeli samodzielnie nie potrafimy zbilansować diety tak, aby sprzyjała naszemu zdrowiu, trzeba po prostu poradzić się specjalisty dietetyka. Obecnie jest to usługa dość powszechna i niespecjalnie droga, a po przeprowadzeniu z nami wywiadu ekspert jest w stanie przygotować dla nas indywidualną dietę, a do tego z gotowymi przepisami. Trzeba tylko później te wskazania konsekwentnie wprowadzać w życie.

W jaki sposób zmieniać nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe są spokrewnione z innymi przyzwyczajeniami i aby zostać zmienione, potrzebują czasu oraz samozaparcia. Tym bardziej że niektóre przypadki wymagają wprowadzenia zmian nagłych, jak np. dieta antynowotworowa lub dieta dla diabetyka, które muszą być wprowadzane po otrzymaniu diagnozy, a więc z dnia na dzień. W tych wypadkach może być łatwiej, gdyż motywacja w postaci ratowania nadszarpniętego już zdrowia bywa dość skuteczna. Warto jednak nie czekać na takie chwile, ale działać wcześniej, czyli profilaktycznie.

Od czego zacząć zmiany w nawykach żywieniowych?

  • jemy regularnie i często. Poprzednie posiłki większe, np. dwa, należy rozbić na kilka mniejszych;
  • śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i nie jest to tylko powiedzenie. Solidne śniadanie daje kopa energetycznego, przyspiesza metabolizm, a co istotne, ogranicza ryzyko wystąpienia ochoty na podjedzenie czegoś niezdrowego;
  • włącz do posiłków zwyczaj rozpoczynania ich od warzyw, będzie to miało znaczący wpływ na poczucie sytości;
  • należy jeść bez pośpiechu i najlepiej bez stresujących sytuacji w tle. Warto więc wyłączyć telewizję, gdyż tylko zrelaksowany organizm ma szansę na przyswojenie wszystkich składników odżywczych;
  • należy zadbać o płyny, ale wykluczyć napoje gazowane, a nauczyć się pić zwykłą wodę. Lepsze nawodnienie to lepsze trawienie, a także mniej problemów ze skórą włosami, czy paznokciami.

Skutki złych nawyków żywieniowych

Skutków złych nawyków żywieniowych jest mnóstwo, ale wszystkie sprowadzają się do konsekwencji zdrowotnych. [b]Organizm człowieka potrzebuje składników odżywczych w odpowiednich proporcjach[/b], a długotrwałe pozbawianie organizmu na witaminy i minerały, prowadzi do szeregu dysfunkcji oraz chorób. Nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, miażdżycę, choroby niedokrwienne serca, cukrzycę. Ponadto niektóre choroby autoimmunologiczne, jak np. Hashimoto są ściśle powiązane ze sposobem odżywiania i złe nawyki żywieniowe prowadzą zwykle do nasilenia się jej objawów.

Dobrych nawyków żywieniowych najlepiej uczyć się od dziecka i dlatego to rodzice mogą swoim dzieciom zafundować tak użyteczny prezent na całe życie.

Nawyki żywieniowe u dziecka – kiedy się kształtują?

Może to zaskakiwać, ale badania wskazują na to, że dobre nawyki żywieniowe kształtują się u dzieci jeszcze nieurodzonych. Np. dzieci matek preferujących podczas ciąży smaki urozmaicone chętniej w życiu dorosłym poszukują potraw z dużą ilością przypraw i ziół, a dzieci matek o jadłospisie ograniczonym chętniej sięgają po potrawy najprostsze typu fast food.

Nie jest to oczywiście czynnik decydujący, gdyż dieta dziecięca jest zagadnieniem złożonym. Jednakże dietetycy uczulają, że najważniejszym czynnikiem może być okres rozszerzania diety, a więc czas, gdy po wieku niemowlęcym do diety dziecka oprócz mleka wchodzą inne produkty. Obecnie uważa się, że powinny to być pokarmy jak najbardziej urozmaicone i wbrew modzie na weganizm, pochodzące ze wszystkich grup odnoszących się do pokarmów.

Najwięcej powinno być oczywiście warzyw i kasz, ale nie można zapominać o nabiale, jajach, roślinach strączkowych, rybach oraz także o mięsie. Obecnie rodzicom doradza się stosowanie mniejszej ilości soli i cukru, ale za to do potraw powinno się dodawać dużo różnorakich ziół, które znacznie poszerzą paletę smaków u maluchów. Nie można także zapominać o tym, że dzieci są doskonałymi i uważnymi obserwatorami i podpatrzą bez trudu, co ich rodzice mają na talerzach. Jeżeli nasze potrawy będą ociekały tłuszczem, nie będzie to dla dziecka dobrą wskazówką żywieniową, ponieważ może poszukiwać takich właśnie potraw w wieku nastoletnim i zacząć wstępować na szybkie posiłki do barów.

W jaki sposób zmieniać nawyki żywieniowe, by schudnąć?

Przede wszystkim nie nagle, gdyż zmiany gwałtowne powodują natychmiastowo stres oraz frustrację. Zmiany trzeba przeprowadzać stopniowo i nie jest to łatwe, gdyż dobre nawyki żywieniowe, jako trudniejsze do wdrożenia budowane są latami, gdy łatwe złe można zaszczepić w sobie niemalże natychmiast, ponieważ nie wymagają one żadnego wysiłku.

Rozprawę ze złymi nawykami żywieniowymi trzeba rozpocząć od wypisania sobie na kartce powodów ich występowania. Czyli tego, co robimy źle i co wymaga zmiany.

Częstym złym nawykiem żywieniowym jest np. niejadanie śniadań z braku czasu albo niejadaniem warzyw z braku umiejętności ich przyrządzania. Jeśli więc powodem niejadania śniadań jest brak czasu, to warto go sobie zorganizować albo oszczędzić czas poprzez zamawianie czegoś do jedzenia z asortymentu diety pudełkowej. Brak umiejętności gotowania można natomiast łatwo zniwelować poprzez korzystanie z wielu pozycji książkowych na rynku, a których jest zatrzęsienie. Pomysłów na przyrządzanie warzyw jest również bez liku w internecie, a jeśli nie lubimy smaków jakichś warzyw, to warto korzystać z zamienników albo je odpowiednio przyprawiać.

Najważniejsze jest to, by zapamiętać, że bez ustalenia przyczyn występowania złych nawyków żywieniowych nie uda się ich zmienić. Bez tego również nie uda się zniwelować nadwagi, a wiara w diety cud w niczym nie pomoże, a jedynie wywoła kolejną falę frustracji. Aktywność fizyczna dopasowana do trybu życia i [b]zbilansowane posiłki[/b] są jedyną drogą do efektywnego odchudzania i zdrowego wyglądu oraz dobrego samopoczucia.

Dieta pudełkowa – Happy.Diet

 

Polecamy:
Wynajem samochodu w Katowicach – o tym musisz pamiętać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *