Na co zwrócić uwagę po zakupie używanej gitary online?

Jeśli jesteś kimś, kto kupił używaną gitarę, która okazała się niewypałem, jest to niezbędny temat do zapoznania się. Zwykle takie sytuacje mają miejsce przy kupowaniu gitar w sieci. Nie chodzi o to, że kupowanie online nie jest dobre, ale ogranicza to możliwość podejmowania decyzji z całkowitą pewnością. Dlatego po konsultacjach z https://www.luthier.com.pl/ przedstawiamy podstawową listę metod, które możesz zastosować, aby zminimalizować ryzyko przy zakupie gitary elektrycznej.

Sprawdzanie nieprawidłowości w podstrunnicy

Chodzi o to, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieprawidłowości. Czy naprawdę chcesz kupić gitarę, która będzie wymagać natychmiastowego ponownego ustawiania podstrunnicy lub całkowicie nowego gryfu? Za każdym razem, gdy kupujesz używaną gitarę, odziedziczysz z nią problemy poprzedniego właściciela, a 90% z nich będzie prawdopodobnie dotyczyła gryfu.

Wypaczenie

Warto zacząć od tego miejsca po tym wprowadzeniu, ale jest to również wspomniane jako pierwsze, ponieważ jest to prawdopodobnie największy problem, który można łatwo przeoczyć, jeśli nie szuka się odpowiednich rzeczy.

Ten problem jest wynikiem złego doboru drewna, zwłaszcza gdy drewno nie miało czasu na prawidłowe wyschnięcie i osiadanie (utwardzenie) i / lub zostało wycięte z części drzewa, które zgięło się podczas wzrostu. Obserwując szyję, patrzymy w dół po obu stronach podstrunnicy i zauważamy różnice.

Pęknięcia

Można by pomyśleć, że będzie to oczywiste, ale czasami naprawdę nie jest to łatwe do zauważenia. Szczególnie jeśli została wykonana dobra naprawa. Jeśli sprzedawca był szczery, a gitara gra dobrze, nadal wierzysz mu na słowo, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz mieć luksusu upewnienia się, że naprawiony gryf trzyma wszystko w zgodzie pod struną napięcie.

Pęknięcia mogą być naprawione na tyle dobrze przez wykwalifikowanego lutnika, aby gitara grała tak dobrze, jak pierwotnie, ale tak naprawdę nie możesz wiedzieć, czy tak jest. Jeśli chodzi o pęknięcia, w 99% przypadków znajdziesz je dokładnie tam, gdzie główka przechodzi w główną część gryfu na korpusie.

Problem z wilgotnością

Drewno jest materiałem higroskopijnym, co w zasadzie oznacza, że ​​oddycha wodą z powietrza w zależności od klimatu – co powoduje, że drewno na gryfie pęcznieje i unosi się (zwykle gdzieś w okolicach 14 progu i do góry). Czasami nie zauważysz problemu, jeśli gryf zostanie wcześniej wyregulowany, aby skompensować do pewnego stopnia. Utrudni to jednak osiągnięcie przyjemnej niskiej akcji, a naprawa wymaga zaokrągleń podstrunnicy (i późniejszego ponownego dopasowania).

Progi

Jakość progów przy zakupie używanej gitary może wskazywać na stopień staranności jej poprzedniego właściciela. Ale nie oceniaj go źle, jeśli wierzchołki progów są zużyte (rozważ tylko ich odnowienie), nie ma nic złego w tym, że ktoś grał na swoim instrumencie. Chodzi raczej o to, by sprawdzić, czy nie ma żadnych wgnieceń, ponieważ jest to nie tylko oznaka złego traktowania (zdarzają się też wypadki), ale także może wskazywać na większy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *