Życie po wypadku: kiedy mogę wrócić do pracy?

Dni i tygodnie po poważnym wypadku samochodowym mogą być niezwykle stresującym okresem. Od rachunków za usługi medyczne i kosztów naprawy po ból fizyczny i emocjonalny, proces powrotu do zdrowia może dość mocno wpłynąć na twoje życie i finanse. Dla wielu ofiar wypadków pojawia się jeszcze inny koszt: konieczność opuszczenia wielu dni w pracy.

disabled-2339805_960_720

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz odpoczynku, aby się wyleczyć, czy jesteś tymczasowo niepełnosprawny, czy po prostu potrzebujesz wolnego czasu na fizjoterapię i wizyty u lekarza, nieobecność w pracy może skutkować utratą dochodów, a czasem napiętym stosunkiem między Tobą i pracodawcą.

Żadne dwa urazy nie są dokładnie takie same i nie ma ustalonej ilości czasu na powrót do pracy po wypadku. Przede wszystkim powinieneś słuchać swojego lekarza. Powinieneś także zastanowić się, ile czasu możesz stracić i czy masz zamiar złożyć wniosek o odszkodowanie. Jeśli tak, możesz starać się odzyskać odszkodowanie za utracone wynagrodzenie z powodu utraty pracy w ramach roszczenia o odszkodowanie. Mając na uwadze powyższe rozważania, możesz zaplanować jak to wszystko zorganizować by móc liczyć na jak najszybszy powrót do zdrowia.

Jak długo powinienem nie chodzić do pracy po wypadku samochodowym?

Najważniejszym przewodnikiem przy podejmowaniu decyzji, jest zawsze opinia Twojego lekarza. Lekarz medyczny powie ci, że musisz wstrzymać się jakiś czas z pracą, gdy jest to ważne dla twojego zdrowia. Zignorowanie tego w sposób formalny przez lekarza może doprowadzić do pełnego zdrowia i może dać firmom ubezpieczeniowym możliwość użycia tych argumentów w roszczeniu o odszkodowanie, które możesz wykorzystać na przykład na zakup niezbędnych sprzętów do rehabilitacji, takich jak rotory rehabilitacyjne. Jeśli lekarz nie podał żadnych konkretnych instrukcji na temat tego, czy twój stan zdrowia wskazuje na to, że jesteś gotowy, aby wrócić do pracy, nie wahaj się zapytać.

Jeśli nie widziałeś lekarza od czasu wypadku, ważne jest, aby zrobić to tak szybko, jak to możliwe. Trudniej będzie udowodnić, że twoje obrażenia były związane z wypadkiem samochodowym, jeśli nie masz dokumentacji medycznej dotyczącej obrażeń.

usg tarczycy gdyniaPo tym, jak lekarz zlecił ci powrót do pracy, powinieneś zadać sobie pytanie, czy jesteś w stanie wrócić do normalnych obowiązków i czy możesz poświęcić dodatkowy czas bez utraty pracy.

Jeśli zdarzy ci się, że posiadasz polisę ubezpieczeniową na wypadek obrażeń, ta polisa może pokryć straty ekonomiczne wynikające z nieodebranej pracy, a także rachunki medyczne do granic wyznaczonych w ramach polisy.

Jeśli inny kierowca spowodował twoje obrażenia i pozwałeś drugie towarzystwo ubezpieczeniowe kierowcy, możesz ubiegać się o rekompensatę za utracone zarobki i dni chorobowe oraz dni urlopu, których używałeś podczas pracy z powodu obrażeń.

Czy mogę złożyć wniosek, jeśli nie wziąłem żadnej przerwy w pracy?

Utracone płace to tylko jeden z wielu kosztów związanych z poważnym wypadkiem samochodowym. Podczas, gdy powinieneś wziąć tyle wolnego, ile jest to konieczne z medycznego punktu widzenia, nadal możesz dochodzić odszkodowania za inne straty oprócz utraconych dochodów. Twoje roszczenie może obejmować zwrot wielu innych strat związanych z wypadkiem, w tym:

  • Koszty leczenia

  • Naprawa samochodu

  • Fizyczny ból i cierpienie

  • Emocjonalny ból i cierpienie

  • Transport i inne koszty

Ponieważ będziesz zmuszony do pokrycia tych wydatków niezależnie od tego, czy możesz wrócić do pracy czy nie- możliwe jest złożenie skutecznego roszczenia bez czasu wolnego. Firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odrzucić tych części roszczenia tylko dlatego, że mogłeś od razu po wypadku wrócić do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *