Oświetlenie w miejscu pracy – co mówią na ten temat przepisy?

The-use-of-task-lighting-at-WeWork-help-reduce-glare-and-also-provides-a-nicer-atmosphere-for-those-late-night-workers

Przepisy dotyczące miejsca pracy mówią wiele nie tylko o obowiązkach pracowników, ale również pracodawcy. To jego zadaniem jest zapewnienie podwładnym takiego stanowiska pracy, które będzie nie tylko wygodne i komfortowe, ale również będzie zgodne ze wszystkimi zasadami, jakie są wymagane względami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy kodeksu pracy jasno określają, że na każdym stanowisku pracy właściciel firmy musi zapewnić pracownikom dostęp zarówno do odpowiedniej ilości światła dziennego, jak i do oświetlenia sztucznego. Brak światła dziennego jest dozwolony jedynie w tych sytuacjach, gdy jego zapewnienie jest niemożliwe lub gdy technologia produkcji wymaga jej prowadzenia z dala od dziennego światła. We wszystkich innych przypadkach pracownik musi mieć dostęp do światła dziennego, nie można więc zorganizować sobie biura na przykład w pomieszczeniach magazynowych, które nie są wyposażone w okna.

Każde stanowisko wymaga indywidualnego oświetlenia

Oświetlenie w miejscu pracy za każdym razem powinno być dostosowane do konkretnego stanowiska oraz warunków wykonywania obowiązków zawodowych. Innego światła potrzebują bowiem pracownicy zajmujący się pracą biurową, a innego oświetlenia potrzebuje ktoś, kto zajmuje się bardzo technicznymi i specjalistycznymi zadaniami. Za każdym razem jednak światło powinno być tak dopasowane, aby nie raziło w oczy, a jego natężenie nie było na dłuższą metę uciążliwe. Trzeba tez pamiętać, by oświetlenie nie było też za słabe – praca przez wiele godzin w pomieszczeniu, w którym nie ma wystarczającej ilości światła, może być na dłuższą metę męcząca i obciążająca dla organizmu, nie tylko dla oczu.

Dobrze dobrane sztuczne oświetlenie

Oprócz naturalnego światła, na każdym stanowisku pracy powinien być zapewniony dopływ światła sztucznego, które przydaje się nie tylko w sezonie zimowym, gdy szybko robi się ciemno, ale o każdej porze roku, gdy pogoda jest kiepska i nawet w ciągu dnia bywa szaro i ponuro. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju plafony i oprawy oświetleniowe, które można zamontować w sufitach i ścianach w taki sposób, że będą nie tylko źródłem światła, ale również podkreślą elegancki  wystrój wnętrza. Wybierając sztuczne oświetlenie zawsze należy je dopasować do indywidualnych potrzeb każdego pomieszczenia.

Zarówno w niewielkim pokoju, jak i na dużej otwartej przestrzeni typu open space, pracownicy powinni mieć zapewnione jasne, górne światło, a także indywidualnie dopasowane światło przy każdym stanowisku pracy. Pracownik powinien mieć możliwość samodzielnego regulowania natężenia źródła światła oraz włączania go za każdym razem, gdy ma taką potrzebę. W poszukiwaniu sprawdzonych i dobrej jakości opraw oświetleniowych warto zajrzeć na https://azzardo.com.pl/27-plafony, gdzie znajdziemy szeroki wybór produktów najlepszych i renomowanych producentów. Wybór źródeł światła jest na tyle duży, że każdy bez problemu znajdzie plafony, oprawy czy lampy, które będą spełniały indywidualne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>