Alergia zawodowa – czy można z nią walczyć?

Alergie zawodowe znajdują się na liście chorób zawodowych, czyli dolegliwości powodowanych przez czynniki znajdujące się w miejscach pracy. Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób zawodowych, także i w przypadku alergii pracownicy nie mają możliwości całkowitego usunięcia alergenu. Można jednak zadbać o to, by alergen jak najmniej wpływał na nasze zdrowie.

W miejscu pracy bardzo często zdarza nam się pracować w dosyć szkodliwym otoczeniu pyłów, substancji chemicznych, kurzu czy innych alergenów, które w przypadku zdrowych osób są całkowicie nieszkodliwe, natomiast w przypadku alergików mogą powodować wiele poważnych dolegliwości. Alergie w miejscu pracy objawiają się w postaci chronicznego kataru, kaszlu, zaczerwienienia oczu, wysypki. W poważniejszych przypadkach mogą prowadzić między innymi do astmy. Jeśli alergik bardzo silnie reaguje na którąkolwiek z substancji, co jest poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia, jedynym sposobem może być zmiana miejsca pracy.

Jak radzić sobie z alergią w pracy?

Aby zminimalizować ryzyko działania alergenów w miejscu pracy, warto sięgnąć po odzież i akcesoria ochronne, dzięki którym alergeny nie będą dostawały się do naszego organizmu. Pomocne mogą być kombinezony, gogle ochronne, maseczki oraz inne środki ochrony osobistej. Warto również w miarę możliwości zadbać o oczyszczanie powietrza we wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem mogą być oczyszczacze powietrza, które usuwają z powietrza wszelkie drobinki kurzu, brudu, alergenów i innych substancji drażniących. Oczyszczacze powietrza w miejscu pracy pozwalają na szybka poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie – także warunków wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. W niektórych miejscach takie oczyszczacze są wręcz niezbędne, aby umożliwić pracownikom komfortową pracę.

Dobry wybór urządzenia

Jeśli chcemy mieć dobre powietrze w miejscu pracy, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego urządzenia. Nie każdy oczyszczacz powietrza poradzi sobie bowiem doskonale na dużych przestrzeniach i w miejscu, gdzie pracuje sporo osób. Dobrym modelem oczyszczacza jest Coway Airmega 300s, który działa sprawnie, wydajnie i jest wykonany z wysokiej jakości komponentów. Wybór oczyszczaczy na rynku jest naprawdę spory, jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości, wydajności i niezawodności, nie wybierajmy produktów z najniższej półki cenowej. Najtańsze urządzenia zwykle pochodzą od niesprawdzonych lub mało znanych producentów, a po zakupie okazują się mało wydajne. Lepiej postawić na wysoka jakość i niezawodność, jaką oferują najlepsi producenci oczyszczaczy powietrza na rynku. Owszem, jest to spory wydatek, ale warto go potraktować jako inwestycję w lepsze powietrze i bardziej wydajną pracę. Nie zapominajmy, że w miejscu pracy spędza się czasem kilkanaście godzin codziennie. Jeśli powietrze będzie słabej jakości, pracownicy będą słabiej pracowali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *