Praca daleko od domu – codzienne dojazdy czy kwatera pracownicza?

Praca daleko od domu ma swoje wady i zalety. Zwykle wiąże się z większą wypłatą, ale ponieważ dom a miejsce pracy dzieli duża odległość, trzeba albo dojeżdżać, albo znaleźć sobie nocleg. Która z tych opcji jest lepsza?

Codzienne dojazdy

Dojazd do pracy daleko od domu nierzadko wiąże się z wielogodzinnymi podróżami. Środek transportu może trochę ten czas skrócić, ale zwykle jest to różnica maksymalnie o ok. pół godziny. Dlatego też za największy minus tego rozwiązania należy uznać marnotrawstwo czasu, który można poświęcić np. rodzinie lub przyjaciołom.

Z drugiej jednak strony wiele osób  spędza czas podróży w produktywny sposób. Dodatkowe 3 godziny dziennie można poświęcić np. czytaniu książki, nauce języka lub słuchaniu ciekawych podcastów. Mogą to być te godziny, który brakuje w domu, gdy człowiek poświęca się przede wszystkim obowiązkom. W takim przypadku trudno mówić o marnowaniu czasu, chociaż oczywiście wymaga to samozaparcia.

Codzienne dojazdy mogą być natomiast szczególnie uciążliwe, gdy jest się zmęczonym. Wtedy kolejne minuty w podróży albo nużą, albo irytują. Praca daleko od domu nie powinna być zatem stresogenna, bo dojazdy temu niestety nie zaradzą.

Plusem codziennych dojazdów może być zaś to, że niektórzy pracodawcy decydują się na wyrównanie wypłaty tak, aby w podstawie zawrzeć jeszcze dodatek na bilet miesięczny lub benzynę.

Kwatera pracownicza

Kwatera pracownicza jest o tyle wygodniejszym rozwiązaniem, że w żaden sposób nie wiąże się z marnowaniem czasu, jeśli znajduje się blisko miejsca pracy. Można wprawdzie wybrać nocleg, który niekoniecznie w pobliżu się znajduje. Wtedy nie jest to rozwiązanie lepsze od codziennych dojazdów, ale taką opcję wybiera niewiele osób.

Podstawowym problemem w wyborze kwatery pracowniczej może być natomiast znalezienie miejsca faktycznie blisko pracy. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości, które nie mają rozbudowanej sieci hotelowej dla pracowników. Z drugiej jednak strony istnieje portal forstaff.pl, dzięki któremu każdy może łatwo znaleźć nocleg blisko miejsca pracy, a nawet sprawdzić trasę od bazy do pracy. Dlatego też wybór kwatery pracowniczej, która umożliwi zaoszczędzenie czasu na dojazdach, nie jest dłużej wyzwaniem.

Niestety, kwatery pracownicze mają też swoją wadę. Jeśli nie mieszkasz ze współpracownikami, musisz przebywać w dużej mierze z obcymi ludźmi. To może wywoływać natomiast dyskomfort.

Która opcja jest lepsza?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wybór zależy od preferencji pracownika. Jeśli bardziej zależy ci na czasie niż na możliwości spędzenia nocy w domu, niewątpliwie lepsza będzie kwatera pracownicza. Wiele osób woli jednak zachować stałe miejsce zamieszkania i w związku z tym dojeżdża do pracy każdego dnia. Decyzję każdy musi podjąć sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *