Czas na przerwę w karierze na bycie mamą? Ten test może Ci się przydać!

Co więcej, oprócz bycia zdrową, możesz zrobić aby pomóc sobie zajść w ciążę? Kochać się oczywiście – w odpowiednim czasie!

Pamiętaj:

  • Kobieta może zajść w ciążę tylko podczas „płodnego okna” w cyklu miesiączkowym.
  • Jest kilka sposobów na to, by dowiedzieć się kiedy owulujesz.
  • Twoja szansa zajścia w ciążę jest mocno zwiększona, jeśli uprawiasz seks w dniu owulacji lub dwa dni wcześniej.

Kiedy masz większe szanse na poczęcie?

Dni płodne to te w cyklu miesiączkowym kobiety, gdy ciąża jest możliwa. To, kiedy mają one miejsce zależy od długości cyklu menstruacyjnego, który różni się u kobiet.

Dzień owulacji to dzień, w którym jajo jest uwalniane z jajnika (owulacja) i pięć dni wcześniej. Uprawianie seksu (stosunek płciowy) w tym czasie daje najlepszą szansę na zajście w ciążę.

Mitem jest, że kobieta może zajść w ciążę o każdej porze miesiąca, a faktem to że kobieta może zajść w ciążę tylko w ciągu kilku dni podczas cyklu miesiączkowego.

Czemu?

Ponieważ jaja i plemniki żyją tylko przez krótki czas. Plemniki żyją przez około pięć dni. Jaja można zapłodnić tylko przez około 24 godziny (jeden dzień) po uwolnieniu z jajnika. Jaja i plemniki muszą się zebrać w odpowiednim czasie, aby zapłodnienie stało się embrionem.

Fakty dotyczące właściwego czasu

Owulacja następuje wtedy, gdy dojrzałe jajo jest uwalniane z jajnika. Jajko przesuwa się następnie w dół jajowodu, gdzie może zostać zapłodnione. Jeśli plemnik znajduje się w jajowodzie po uwolnieniu komórki jajowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jajo zostanie zapłodnione, tworząc embrion, który może wyrosnąć na dziecko.

Ciąża jest technicznie możliwa tylko wtedy, gdy uprawiasz seks w ciągu pięciu dni przed owulacją lub w dniu owulacji. Ale najbardziej płodne dni to trzy dni poprzedzające owulację, włącznie z owulacją. Uprawianie seksu w tym czasie daje największą szansę na zajście w ciążę. W ciągu 12-24 godzin po owulacji kobieta nie jest już w stanie zajść w ciążę podczas tego cyklu miesiączkowego, ponieważ jajo nie jest już w jajowodzie. Niemożliwe jest zajście w ciążę, jeśli uprawiasz seks przed lub po tych dniach płodnych (ale jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, nie polegaj na tym – antykoncepcja to najlepsza opcja!).

Skąd wiedzieć, kiedy masz owulację?

Wiedza o owulacji może pomóc zaplanować seks w odpowiednim czasie i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Możesz śledzić cykle miesiączkowe na wykresie, w dzienniku lub w bezpłatnej aplikacji do śledzenia okresu na smartfonie. Możesz też skorzystać z wiarygodnych testów płodności dostępnych na Geratherm. Aby obliczyć długość cyklu miesiączkowego, zanotuj pierwszy dzień krwawienia (pierwszy dzień okresu). To dzień 1. Ostatni dzień cyklu to dzień przed rozpoczęciem następnego okresu. Długość cyklu jest uważana za normalną, jeśli wynosi od 21 do 35 dni. Mogą się różnić między kobietami i od jednego cyklu do drugiego. Jeśli Twoje cykle miesiączkowe mają różne długości (czyli tak jak to ma większość kobiet), możesz obliczyć średnią długość cyklu. Pamiętaj, okresy nie zawsze są regularne. Przydatne może być określenie „średniej” długości cyklu, w oparciu o długość trzech cykli miesiączkowych, w celu oszacowania, kiedy najbardziej prawdopodobne jest owulowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *