Czy wiesz, jak działa pompa ciepła i z czym się to wiąże? Sprawdźmy!

pompy ciepłaPompa ciepła to urządzenie grzewczo-chłodzące, które przenosi energię cieplną do i z budynków za pomocą czynnika chłodniczego. Mówiąc najprościej, w miesiącach letnich energia cieplna jest przekazywana na zewnątrz, aby ochłodzić dom, a w miesiącach zimowych energia cieplna jest przekazywana do domu, aby go ogrzać.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła przenoszą energię cieplną z jednego pożądanego miejsca do drugiego. Jeśli chcesz ogrzać swój dom, pompa ciepła przeniesie energię cieplną z zewnątrz do domu i odwrotnie, gdy chcesz ochłodzić swój dom. Podstawowa koncepcja inżynierii cieplnej wyjaśnia, jak to działa i po prostu mówi, że ciepło zawsze chce przepływać z obszarów o wysokiej energii do obszarów o niskiej energii. Oznacza to, że gorące powietrze (egzotermiczne) będzie płynąć lub być przyciągane w kierunku chłodnego powietrza (endotermiczne).

Na przykład, gdybyś w gorący letni dzień wyszedł na zewnątrz szklankę lodowatej wody, lód by się stopił. Dzieje się tak, ponieważ w powietrzu na zewnątrz jest więcej energii cieplnej (wyższa temperatura) niż w kostkach lodu wewnątrz szkła. W ten sposób przyciągana jest wyższa energia cieplna. Wiemy, że wydaje się to proste, ale to jest podstawa działania pomp ciepła. Montaż pomp ciepła Łódź jest już nieco bardziej skomplikowany, dlatego lepiej zostawić go profesjonalistom.

Każda pompa ciepła wykorzystywała przewody wypełnione czynnikiem chłodniczym do ogrzewania i/lub chłodzenia nieruchomości przez cały rok. Dwa kluczowe elementy każdej pompy ciepła to:

  • sprężarka

  • zawór rozprężny.

Sprężarka i zawór rozprężny odgrywają ważną rolę w zrozumieniu działania pomp ciepła, więc przyjrzyjmy się im.

Kompresor

Sprężarka odpowiada za podgrzewanie czynnika chłodniczego w przewodach czynnika chłodniczego. Na początku cyklu sprężania chłodny czynnik chłodniczy wchodzi do sprężarki o niższej temperaturze i przechodzi przez sprężarkę. Gdy przechodzi przez sprężarkę, jest podgrzewany i zamieniany w wysokociśnieniową parę o wysokiej temperaturze. Ta para o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze jest następnie pompowana do domu, a ciepła energia cieplna jest następnie rozprowadzana po domu przez wewnętrzny wymiennik ciepła (tzw. centrala wentylacyjna).

Zawór rozprężny

Zawór rozprężny odpowiada za chłodzenie czynnika chłodniczego. Gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, jest on rozprężany w objętości i schładzany do niskociśnieniowej, niskotemperaturowej, częściowo ciekłej i parowej mieszaniny. Ta niskociśnieniowa, niskotemperaturowa mieszanina cieczy i pary jest następnie pompowana na zewnątrz do zewnętrznego wymiennika ciepła, gdzie gromadzi energię cieplną z zewnątrz. Cykl następnie się powtarza.

Rodzaje pomp ciepła – źródło powietrza

Powietrzne pompy ciepła są najłatwiejsze i najszybsze w montażu. Wygląda jak normalna jednostka klimatyzacyjna i może generować zarówno gorącą wodę, jak i gorące powietrze. Niektóre jednostki zawierają również zawór zmiany kierunku i tryb chłodzenia, aby zapewnić również klimatyzację.

Polecamy:
https://www.praca-biznes.pl/ubezpieczeniem-pojazdu-sprawdzic/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *