Wózek elektryczny niczym samochód! Jak korzystać bezpiecznie?

Coraz więcej osób decyduje się na elektryczne wózki inwalidzkie, aby uzyskać większą niezależność i jakość życia. Maszyny te mogą oferować osobom siedzącym na krześle lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej swobodę przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego bez konieczności czekania na pomoc i bez bólu mięśni i rąk, który często towarzyszy ręcznym wózkom inwalidzkim. Jednak, podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu lub innego pojazdu silnikowego, istnieją pewne podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dla swojego otoczenia.

1. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta

Elektryczny wózek inwalidzki może być ciężki i nieporęczny, przez co w pewnych okolicznościach może się przewrócić. Pamiętaj, aby przez cały czas trzymać ręce, ramiona, stopy i nogi w obrębie krzesła. Pomoże to utrzymać krzesło stabilnie. Nie umieszczaj ciężkich ładunków na krześle, aby zapobiec przewróceniu.

2. Uważaj na nierówne powierzchnie

Jeśli jeździsz na zewnątrz i chcesz wejść na chodnik, poszukaj w tym celu wycięcia na krawężniki lub podjazdu. Nigdy nie próbuj manewrować nad krawężnikiem, chyba że Twoje krzesło jest specjalnie zaprojektowane do pokonywania krawężników i stopni. Na chodniku nierówne powierzchnie mogą spowodować przewrócenie się skutera lub krzesła. Należy również unikać jazdy na elektrycznym wózku inwalidzkim podczas deszczu. Może to spowodować, że będzie zachowywać się nieprawidłowo, a przyczepność może stanowić problem.

3. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego

Podczas korzystania z elektrycznego wózka inwalidzkiego należy przestrzegać podstawowych zasad ruchu drogowego w ruchliwych miejscach. Jedź prawą stroną korytarza lub ścieżki. Spójrz w obie strony na skrzyżowanie korytarzy, aby upewnić się, że nikt nie nadchodzi. Zapowiadaj się przy zamkniętych drzwiach lub ślepych kątach, aby uniknąć kolizji z innymi. Powstrzymaj się od korzystania z elektrycznego wózka inwalidzkiego, jeśli czujesz, że twój wzrok lub świadomość przestrzenna są w jakikolwiek sposób osłabione. Niektóre osoby, w tym osoby z problemami motorycznymi, mogą nie być w stanie bezpiecznie korzystać ze skutera lub elektrycznego wózka inwalidzkiego. Bezpieczeństwo zależy od czujności i szybkiej reakcji kierowcy na rozpoznanie niebezpiecznych sytuacji.

4. Porozmawiaj ze swoim terapeutą

Mówiąc dokładniej, porozmawiaj ze swoim fizjoterapeutą lub terapeutą zajęciowym. Pomoże Ci zidentyfikować obszary problemowe i zasugerować, co powinieneś zrobić, aby stać się bezpieczniejszym i mobilniejszym kierowcą!

5. Dostosuj swoją jazdę

Dzisiejsze elektryczne wózki inwalidzkie i skutery mają różne kształty i rozmiary. Oferują dużą liczbę regulacji i są wyposażone w zindywidualizowane funkcje, aby umożliwić wózkowi elektrycznemu zaspokojenie potrzeb użytkownika. Ze względu na te różnice i liczbę dostępnych opcji, wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego będzie wymagał jasnego zrozumienia potrzeb użytkownika, a także zrozumienia, w jaki sposób różne opcje mogą przynieść użytkownikowi korzyści. Zindywidualizowana ocena przez profesjonalnego fizjoterapeutę lub terapeutę zajęciowego znającego mobilność osoby i historię medyczną może zapewnić większe bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.
Zachowaj spokój i jedź bezpiecznie!

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *