Gotowy projekt czy na specjalne zamówienie? Czyli jak zacząć budowę swojego przedsiębiorstwa

img_07701

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie właściciel firmy przed budową jej siedziby jest to, czy postawić na indywidualny projekt realizowany typowo na zamówienie czy też w swojej obecnej sytuacji o wiele lepszym wyjściem będzie zdecydować się na projekt gotowy. Mówi się, że te już gotowe są nie tylko tańsze, ale też szybsze w realizacji gdyż nie ma z nimi problemu jeśli chodzi o przedłożenie wniosku pozwolenia na budowę. Można przeczytać sporo przychylnych opinii potwierdzających tę tezę, lecz z drugiej strony ciężko też do końca zaufać podejrzane w swojej atrakcyjności reklamy – bowiem niska cena, wygoda i ekstra atrakcyjne propozycje czasem okazują się wyłącznie pozorami przynosząc więcej minusów, aniżeli obiecanych i spodziewanych plusów.

Jak zatem do tego podejść i na co zwrócić szczególną uwagę.

Koszt przede wszystkim – ten wątek wydaje się najważniejszy, bowiem oczywiste jest że każdy przedsiębiorca a już na pewno ten początkujący najwięcej pytań i wątpliwości ma właśnie co do finansowania swojej inwestycji. Pomimo iż tak jak zostało napisane wcześniej mogłoby się wydawać, że skorzystanie z gotowych projektów jest dużo bardziej ekonomicznym wyborem, to niejeden specjalista w tym fachu powie, że jeśli już faktycznie pojawi się jakaś oszczędność to w rzeczy samej nie jest ona zbyt zachwycająca. Co więcej – nie każdy wie, że nierzadko zdarza się iż skorzystanie z gotowych projektów może także wiązać się z dodatkowymi kosztami, gdyż czasem stworzenie projektu idealnie dopasowanego do indywidualnego przypadku może być w aspekcie długoterminowym dużo lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem aniżeli skorzystanie z gotowego wzoru. Z drugiej strony barykady są też specjaliści architekci broniący przewagi, także tej kosztowej projektów katalogowych nad tymi indywidualnymi. Bo choć do ceny podanej trzeba dodać także koszty adopcji to zdaniem tych fachowców zostaną one i tak na niższym poziomie aniżeli te oferowane przez architektów tworzących niekonwencjonalne dzieła.

Koszt adaptacji – może być przystępny?

Co raz więcej słychać głosów na ten temat, że owszem koszt adaptacji wcale nie musi być tak wysoki jak niektórym się wydaje. Najlepszym tego dowodem są liczne głosy w sieci i poza nią tyczące się bezpośrednio gotowych projektów firm. Oczywiście najbardziej wiarygodne są te ze strony biznesmenów, którzy w bliższej bądź dalszej przeszłości na takie rozwiązanie się zdecydowali i dzisiaj mogą śmiało dzielić się z innymi swoim doświadczeniem. Prawda jest jednak taka, że jak to zwykle bywa – ilu ludzi (projektów) tyle opinii, a każdy jeden sposób tak naprawdę ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Rozwiązanie?

Ocenić swoje potrzeby i możliwości, by móc możliwie jak najbardziej roztropnie znaleźć ten swój złoty środek. Zatem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej postawić na gotowy czy indywidualny projekt siedziby firmy – natomiast po przeczytaniu tego artykułu każdy już powinien znaleźć odpowiedź na to jak zacząć. Oczywiście zawsze warto skorzystać z porady doświadczonego architekta.

Autorem artykułu jest biuro projektowe http://pracownia-projekty.dom.pl/, w którym możesz kupić gotowe projektu budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *