Kabel grzejny – najważniejsze informacje

kabel grzejnyPrzewód grzejny, znany szerzej jako kabel grzejny to oporowy przewód elektryczny opatrzony w izolację, stosowany w ogrzewaniu przemysłowym. Służy przede wszystkim do montażu w rurociągach czy innych dużych zbiornikach. Urządzenie znalazło swoje zastosowanie także w budownictwie oraz ogrodnictwie. Czym charakteryzuje się kabel grzejny i dlaczego jest to ważny komponent techniczny wielu konstrukcji? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby zapoznać się ze szczegółami.

Kabel grzejny w przemyśle – zastosowanie

Dowiedziałeś/aś się już, że kabel grzejny montuje się w dużych zbiornikach, np. w rurociągach, które transportują wodę do poszczególnych gospodarstw domowych. Jaka jest zatem ich rola w takiej odsłonie? Generalnie wyróżniamy dwa podstawowe zastosowanie przewodów grzejnych. Pierwszy z nich to utrzymanie temperatur procesowych na stałym poziomie. Chroni to wspomniane wcześniej rurociągi lub zbiorniki przed uszkodzeniami związanymi m.in. z procesem zamarzania wody i innych substancji. W specjalistycznym żargonie zastosowanie to funkcjonuje jako kompensacja strat ciepła. Drugim zastosowaniem kabla grzejnego jest podgrzewanie mediów, które są transportowane przez rurociągi lub znajdują się w zbiornikach. Zdecydowanie częściej spotkamy się jednak z zakupem i montażem kabla grzejnego w celu wspomnianym jako punkt pierwszy. Podgrzewanie mediów stanowi bowiem jedynie 20% wszystkich przypadków zastosowań przewodu.

Jak dostosować odpowiedni kabel grzejny?

Jak wspomniano wcześniej, w większości kabel grzejny znajduje swoje zastosowanie w procesie kompensacji strat ciepła. Jak jednak dostosować jego rodzaj, do konkretnej inwestycji? W budownictwie w celu obliczenia szacowanych strat ciepła używa się pewnego wzoru, na który składają się dane tj. długość rurociągu, w którym zaimplementowany ma być przewód, ilość armatury i podpór, zewnętrzna średnica rury lub zbiornika, minimalna temperatura otoczenia, współczynnik przewodności cieplnej izolacji termicznej, a także temperatura utrzymania medium.

Choć jest to specjalistyczny algorytm, nawet laik zrozumie na jego podstawie, jak ważne jest obliczenie zakładanej straty ciepła, aby zastosować dobry rodzaj kabla w rurociągu lub zbiorniku. Gdy obliczymy precyzyjnie różnicę między temperaturą zewnętrzną a temperaturą utrzymania, dowiemy się jakiego rodzaju kabel grzejny będzie potrzebny w inwestycji.

Kabel grzejny – rodzaje i bezpieczeństwo

Przewody grzejne dzielą się na pięć generalnych typów. Należą do nich: przewody stałooporowe, stałooporowe w izolacji mineralnej, strefowe, strefowe ograniczające moc oraz samoregulujące. Pierwsze z nich przeznaczone są do ogrzewania miejsc, w których zostały zainstalowane w ekonomiczny sposób. Kolejne mają podobne właściwości, ale są zaopatrzone w powłoki miedzi, miedzioniklu, inconelu oraz stali kwasoodpornej, dzięki czemu można ich użyć nawet w pracy z temperaturami do 600 stopni Celsjusza. Przewody strefowe bazują natomiast na bazie polifluoroweglanowej i wytrzymują temperatury do 150 stopni Celsjusza. Typ strefowy, ograniczający moc ma wyższą odporność na temperatury, ale stosuje się go tam, gdzie potrzebne są duże nakłady energii. Ostatni, samoregulujący kabel grzejny utrzymuje temperaturę procesową w rurociągu bądź zbiorniku na poziomie do 150 stopni Celsjusza w automatyczny sposób.

Jak zatem wynika z powyższego akapitu, wszystkie przewody grzejne mają kontakt z wysokimi temperaturami. Czy ich stosowanie jest zatem bezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego? Specjalistyczne źródła zapewniają, że tak, ponieważ kabel grzejny działa na zasadzie rezystancyjnej przemiany energii. W literaturze obala się również mit o szkodliwości oddziaływania pola elektromagnetycznego przewodów grzejnych. Wiele osób myli je bowiem z przewodami indukcyjnymi stosowanymi np. w kuchenkach indukcyjnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że kable grzejne są zaopatrzone w ochronę przeciwpożarową oraz czasem także w ochronę przeciwwybuchową, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *