Ilu chętnych, tyle soczewek! Poznajmy popularne rodzaje.

Jeśli próbowałeś soczewek kontaktowych wiele lat temu i nie podobały ci się, może nadszedł czas, aby spojrzeć na to inaczej. Soczewki kontaktowe nie tylko stały się nie tylko wygodniejsze, ale możesz je nosić nawet wtedy, gdy nie masz żadnego problemu ze wzrokiem!

Zdecydowana większość ludzi jest dobrymi kandydatami na soczewki kontaktowe. Wiele z oporów wynika ze strachu lub niepokoju, ale kiedy wyszkolony okulista pokaże ci, jak je wkładać i wyjmować, zdajesz sobie sprawę, że to całkiem proste. Istnieje wiele skutecznych opcji – i to nawet dla osób powyżej 50 roku życia!

Miękkie soczewki

Ponad 90 procent użytkowników soczewek kontaktowych dla dorosłych używa miękkich soczewek. Najbardziej popularne są wykonane z tworzyw sztucznych zwanych silikonowymi polimerami hydrożelowymi: do pięciu razy więcej tlenu przepływa przez te soczewki w porównaniu ze starszymi soczewkami hydrożelowymi,, co już ogromnie przemawia na ich korzyść.

Codzienne jednorazowe soczewki miękkie mogą nawet łagodzić problemy z suchym okiem u niektórych starszych osób dorosłych. W miarę starzenia się nasze powieki stają się mniej elastyczne i nie zamykają się całkowicie, gdy mrugamy. Stała ekspozycja na powietrze pozbawia oczy wilgoci, ale takie soczewki pomagają uszczelnić wilgoć, dzięki czemu oczy nie wysychają. Kiedy każdego dnia zakładasz nowe soczewki, gromadzi się na nich mniej zanieczyszczeń, co poprawia komfort.

Twarde soczewki

Twarde soczewki, znane również jako soczewki przepuszczające gaz (GP), mają pewne zalety:

  • zapewniają ostre widzenie

  • są trwałe

  • tlen łatwo przez nie przepływa

Zapewniają lepszy obraz niż miękki obiektyw, a widzenie na wszystkich odległościach jest tak dobre lub lepsze niż to, co widzisz w okularach. Wady? Są droższe niż miękkie soczewki jednorazowe, choć trwają średnio dwa lata.

Hybrydowe soczewki kontaktowe

Zapewniają komfort miękkich z mocną optyką twardych. Jak twierdzą jednak znawcy tematu – hybrydy nigdy się nie przyjęły, prawdopodobnie dlatego, że soczewki są trudniejsze w zakładaniu i droższe, dużo droższe.

Soczewki wieloogniskowe

Te poprawiają krótkowzroczność i dalekowzroczność, a niektóre poprawią astygmatyzm. Mogą zapewnić lepszą widoczność. Wśród kandydatów na soczewki wieloogniskowe są pacjenci ze starczowzrocznością, którzy noszą okulary, osoby noszące kontakty, ale także używające okularów do czytania, oraz ci, którzy noszą monowizyjne soczewki kontaktoww. W przypadku monowizji jedna soczewka służy do pomiaru odległości, a druga do obserwacji z bliska. Jednak dla niektórych osób wyniki efekty widoczności mogą być niewyraźne. Soczewki wieloogniskowe są również lepsze do widzenia w nocy i dla osób, które spędzają długie godziny przy użyciu urządzeń cyfrowych.

Warto też spojrzeć na szalenie modne dzisiaj brązowe soczewki https://www.koloroweoko.pl/pl/c/Soczewki-brazowe/26 – z różną korektą bądź bez jakiejkolwiek. Oczy w nich wyglądają obłędnie!

Jedno jest pewne – w dzisiejszych czasach każdy kto chce znajdzie soczewki kontaktowe idealne dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *