Oczywiście najlepszym sposobem na wodoszczelność dowolnego obszaru jest zajęcie się tym od zewnątrz – ale co zrobić, jeśli musisz zacząć od wnętrza?
Podczas renowacji nie zawsze jest możliwe odsłonięcie ścian zewnętrznych przez wykopy. W takim przypadku można najpierw pomyśleć o hydroizolacji w piwnicy, ale w niektórych przypadkach, np. w zabytkowych budynkach lub budynkach o specjalnych wymaganiach architektonicznych, może to nie być pożądane. Rozwiązaniem wtedy okazuje się iniekcja.
Iniekcja – dlaczego i jak?
W takich przypadkach możliwe jest wstrzyknięcie odpowiedniej substancji do miejsc problemowych. Specjalna mieszanka żywiczna jest wtedy wtryskiwana przez ścianę od wewnątrz na zewnątrz. Żywica reaguje z wodą i wiąże ją, tworząc wodoodporne, elastyczne ciało stałe. Wtrysk odbywa się za pomocą specjalnej pompy i lanc. Materiał wtryskowy jest rozpraszany na ścianie zewnętrznej iw krótkim czasie reaguje na warstwę hydroizolacyjną. Alternatywną metodą jest iniekcja prowadzona do samego elementu budynku Jest to możliwe w porowatych lub pustych materiałach budowlanych. W tym przypadku żel wtryskowy reaguje również z każdą obecną tam wilgocią, tworząc wodoodporne, elastyczne ciało stałe.
Ale uwaga: zawsze przestrzegaj specyfikacji w odpowiednich wytycznych technicznych!
Co jeszcze można zrobić, by zadbać o wodoodporność piwnicy?
Niezależnie od tego, czy jesteś architektem czy deweloperem pracującym nad nowym budynkiem wielorodzinnym, czy właścicielem domu mającym ochotę na adaptację piwnicy – zainstalowanie solidnego systemu hydroizolacji w piwnicy jest niezwykle ważne dla ochrony konstrukcji przed wnikaniem do niej wody.
Przebudowa piwnicy lub rozbudowa nieruchomości pod ziemią może być świetnym sposobem na zwiększenie przestrzeni życiowej i zwiększenie wartości nieruchomości. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie produkty i wykonawcę do wykonania prac hydroizolacyjnych w piwnicach, a także uzyskać bezpieczną gwarancję i umowę serwisową od wykonawcy systemu hydroizolacji.
Jak to działa?
Są różne formy hydroizolacji np. wersja obejmująca system odpływowy wnęki składający się z membran wodoodpornych, pomp i drenażu. Ale to przykład. Tylko firmy zajmujące się tym tematem profesjonalnie mogą zapewnić Ci fachowe poradnictwo odnośnie do tego, co wybrać.
Najczęściej zalecany jest łączony system hydroizolacji, wtedy gdy konsekwencja awarii lub prawdopodobieństwo przedostania się wody jest wysoka – i zazwyczaj wtedy jedną z form hydroizolacji jest wyżej wymieniony typ. Takie systemy są uznawane za najbezpieczniejszą formę uszczelniania nowych lub istniejących konstrukcji piwnic. Wybór innego systemu jest w dużej mierze podyktowany rodzajem struktury. Profesjonaliści zawsze chętnie mogą Ci pomóc ustalić, co jest właściwe dla twojego projektu.
Nie ryzykuj!
Często Ci sami specjaliści są wzywani do pomocy w przypadku zainstalowania niewłaściwych produktów hydroizolacyjnych w piwnicy lub do ich nieprawidłowego zainstalowania. Mogą pomóc to naprawić – ale wtedy mogą wystąpić znaczne opóźnienia w projekcie. Lepiej od razu oddać to w ręce specjalistów.