Inwestycje a dokumentacja środowiskowa

 

Działalność gospodarcza obarczona jest generowaniem odpadów i niszczeniem środowiska naturalnego. Stosowna dokumentacja ma zapobiec degradacji środowiska.

 

Co to jest dokumentacja środowiskowa?

W ramach korzystania z zasobów środowiska naturalnego przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania stosownej dokumentacji. Należy do nich dokumentacja środowiskowa. Dotyczy ona wszystkich aspektów działalności gospodarczej związanych z ochroną środowiska od etapu inwestycyjnego przedsięwzięcia poprzez funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Kiedy przygotowanie dokumentacji środowiskowej jest konieczne?

Przedsiębiorca, który planuje rozpoczęcie starań o realizację inwestycji mogącej mieć wpływ na środowisko naturalne, musi rozpocząć od przygotowania dokumentacji środowiskowej.

 

Gromadzenie dokumentacji inwestor rozpoczyna od uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. Na ich podstawie określana jest możliwość projektowania i przeprowadzania prac budowlanych w zakresie planowanych inwestycji.

 

Kolejnym krokiem jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

 

Do czego potrzebna jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma wskazać, w jaki sposób wykonać przedsięwzięcie, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku naturalnemu.

 

Urząd przeprowadza ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i na jej podstawie wydaje decyzję. Jedna decyzja może obejmować kolejne etapy realizacji inwestycji.

 

Przygotowanie dokumentacji środowiskowej

Dokumentacja środowiskowa obejmuje sporządzenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Należy sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia czyli KIP. W karcie trzeba uwzględnić informacje o możliwych sposobach oddziaływania inwestycji na środowisko. Trzeba też przedstawić informacje o technologii inwestycji oraz o kategorii inwestycji.

 

Karta informacyjna przedsięwzięcia musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Ma to znaczenie w kontekście ponoszonych kosztów inwestycyjnych i czasu realizacji projektu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *