Kariera pozycjonera stron www

shutterstock_274052672

W obecnych czasach coraz więcej osób pracuje w zawodach, o istnieniu których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nawet nie myślał. Jednym z takich właśnie zawodów jest pozycjoner stron internetowych. Kim jest, czym się zajmuje, jak nim zostać i jakie są perspektywy pracy? Na te pytania odpowiedź będzie można znaleźć poniżej.

Kim jest pozycjoner?

Pozycjoner stron internetowych to osoba zajmująca się optymalizacją stron www (czym jest pozycjonowanie?). Praca ta polega głównie na modyfikowaniu witryn w taki sposób, by były one łatwiej i szybciej znajdywane przez wyszukiwarki. W tym celu konieczne są zmiany w kodzie źródłowym strony, w jej treści, a nawet w grafice, która znajduje się na poszczególnych podstronach. Już z tego krótkiego opisu można bez problemu wywnioskować, że bycie pozycjonerem to wcale nie jest takie łatwe zajęcie – wymaga ono bowiem nie tylko fachowej wiedzy z dziedziny zagadnień SEM i SEO, lecz przede wszystkim dużego doświadczenia.

To jednak nie wszystko. Niektórzy pozycjonerzy współpracują również z szeregiem innych specjalistów. Dla przykładu warto tutaj wskazać chociażby copywriterów czy też grafików komputerowych, ponieważ na pozycjonowanie ma również wpływ dobrze opisana grafika (np. obrazki z parametrem alt)

Jak zostać pozycjonerem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa, albowiem nie ma kierunków studiów, które kształciłyby w tym zawodzie. Stąd też funkcjonujący na rynku pozycjonerzy to najczęściej po prostu osoby, które są samoukami. Oczywiście, trzeba posiadać pewne podstawy związane z takimi zagadnieniami jak chociażby budowa stron internetowych. Co ważne, pozycjoner musi także nieustannie dokształcać się, aby być na bieżąco w trendach, które obowiązują w marketingu internetowym. W tym celu pomocne są liczne szkolenia, które można bez trudu znaleźć w Internecie. Co ważne, istnieją również specjalne blogi i strony internetowe poświęcone pozycjonowaniu i nauce tego zawodu.

Na jakie zarobki może liczyć pozycjoner?

Sprawa ta jest niezwykle zróżnicowana, bowiem ich wysokość uzależniona jest od formy zatrudnienia. Pozycjoner może być bowiem zatrudniony na umowę o pracę, ale może również prowadzić własną działalność gospodarczą. W tym pierwszym przypadku można liczyć na stałą pensję, w drugim zaś, zarobić można teoretycznie znacznie więcej, ale trzeb liczyć się z koniecznością poszukiwania klientów na własną rękę. Tak czy inaczej można powiedzieć, że zarobki pozycjonera stron internetowych kształtują się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w związku z dynamicznym i permanentnym rozwojem branży informatycznej, zapotrzebowanie na pozycjonowanie będzie z pewnością dużo. Każdy z nich to wykwalifikowany specjalista, którego umiejętności są kluczem do sukcesu dla wielu osób.

Naturalnym środowiskiem poszukiwania zatrudnienia lub kolejnych zleceń dla pozycjonera jest oczywiście Internet. To w sieci można znaleźć oferty osób, które poszukują tego typu usług. Tym samym pozycjoner prowadzący własną działalność gospodarczą powinien reklamować swoje usługi na różnego rodzaju portalach.

Dla wielu osób praca w charakterze pozycjonera może być szczególnie atrakcyjna, albowiem w niektórych wypadkach można ją wykonywać zdalnie, w domowym zaciszu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach, gdzie ciężko jest znaleźć zatrudnienie, oraz dla osób, które chcą z powodzeniem łączyć życie zawodowe i rodzinne. Ponadto, możliwość pracy zdalnej to nie tylko oszczędność czasu, ale również i pieniędzy. Nie trzeba bowiem wydawać na dojazdy do pracy, a czasami można nawet całkowicie zrezygnować z posiadania samochodu.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że pozycjoner stron internetowych to zawód z przyszłością. Każdy, kto dziś prowadzi działalność gospodarczą chce, aby jego firma była widoczna w sieci, by docierała do jak największej liczby klientów. W takim celu konieczne staje się wynajęcie specjalisty, który profesjonalnie zajmuje się optymalizacją stron internetowych. Zatem młodzi ludzie, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem swojej drogi zawodowej, mogą poważnie pomyśleć o karierze pozycjonera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *