Kondensacja zewnętrzna na oknach pcv – dobry czy zły znak?

Ludzie są często zaskoczeni widząc zewnętrzną kondensację na podwójnie oszklonych oknach, spodziewając się, że przyczyną jest usterka urządzenia. Kondensacja na zewnątrz okien może być szczególnie zauważalna w miesiącach jesiennych. Zewnętrzna kondensacja może wystąpić na najnowszych energooszczędnych podwójnie oszklonych oknach i pokazuje, że okna z kalisza dobrze radzą sobie z utrzymywaniem ciepła w budynku.

Wielu klientów może być zaniepokojonych tym „dziwnym” zjawiskiem, jednak to zjawisko faktycznie pokazuje skuteczność szyby. Wcześniej, gdy kondensacja wystąpiła wewnętrznie, „zimna plama” uszczelnionej jednostki jest teraz zewnętrzna i udowadnia, że ​​ciepło jest zatrzymywane, a nie tracone przez podwójnie zespoloną szybę. Kondensacja naturalnie wyparuje, gdy atmosfera się rozgrzeje.

Zatrzymaj kondensację na oknach

Klienci oczekują dziś najlepszych okien – izolowanych i wydajnych termicznie, a produktem ubocznym tego jest wyższa wydajność. Oceniane okna pcv z kalisza, dostarczane standardowo przez https://www.oknapetecki-kalisz.pl/ , mogą być podatne na kondensację zewnętrzną. To po prostu okno i szkło wykonuje swoje zadanie, aby utrzymać ciepło. Dla tych, którzy są bardziej technicznie zaznajomieni z tematem – jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Zjawisko to jest naturalnym i przewidywalnym zdarzeniem spowodowanym tym, że zewnętrzna szyba szyby jest zimniejsza niż szkło, które ją zastąpiło. Dzięki szybom pojedynczym i podwójnym szybom w starszym stylu większa część ciepła została utracona na zewnątrz przez szkło. Dzięki nowoczesnym produktom ze szkła niskoenergetycznego więcej ciepła jest utrzymywane wewnątrz, a szyba zewnętrzna nie jest ogrzewana w takim stopniu.

Wilgoć skrapla się z powietrza na zimnej powierzchni, o której mówi się, że jest poniżej punktu rosy. Punkt rosy zmienia się w zależności od temperatury powietrza i ilości zawartej w nim wilgoci. Wiosną i jesienią temperatura szkła może spaść do niskiego poziomu w nocy, a punkt rosy może być stosunkowo wysoki w tych sezonach. W tych warunkach szkło częściej znajduje się poniżej punktu rosy, a wilgoć skrapla się na powierzchni.

Każdy dobry producent okien potwierdzi, że nie ma się więc czym martwić, jeśli na nowych podwójnych szybach pojawi się kondensacja zewnętrzna. Na zewnętrznej powierzchni zewnętrznej szyby szkła tworzy się zewnętrzna kondensacja, gdy jej temperatura powierzchni spada poniżej temperatury punktu rosy na zewnątrz – coraz bardziej prawdopodobna w poranek jesienią lub zimą, dlatego występuje tylko w obecnych warunkach klimatycznych.

Zewnętrzna kondensacja na podwójnych szybach, jeśli występuje, może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak domy skierowane na południe lub północ, lokalizacja (większa wilgotność w regionach północnych) itp. zamiast być postrzegane jako wada produktu, jest to w rzeczywistości namacalnym znakiem jakości, że energooszczędne okna z podwójnymi szybami robią to, do czego zostały zaprojektowane, czyli utrzymują więcej ciepła w domu.

[TB]

1 komentarz

  1. A co z wentylacją w pokojach? Pomaga?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *