Najważniejsze czynniki wpływające na składkę OC

Na rynku dostępne są oferty wielu towarzystw sprzedających obowiązkową polisę komunikacyjną. Warto wiedzieć, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze świadczenia dostosowanego do własnych potrzeb.

Uwzględniane elementy wyceny

Wysokość składki obowiązkowej polisy komunikacyjnej zależy m.in. od modelu oraz marki samochodu. Warto wiedzieć, że OC należy do właściciela auta. Nie przypisuje się go natomiast do pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczeniu składek nierzadko korzystają ze statystyk przedstawiających kolizyjność poszczególnych marek aut. Jeśli więc dana osoba  posiada samochód, który często odnotowywany jest w drogowych wypadkach, składka jego OC może być nieco wyższa niż w przypadku pojazdów innych producentów. Kwota potrzebna na uregulowanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy również od pojemności silnika. Im jest ona większa, tym większą moc ma auto. Zakłada się, iż pojazdy, osiągające duże prędkości, powodują większe szkody niż słabsze auta. W analizie składki OC uwzględnia się ponadto przebieg samochodu. Stan techniczny auta ma duże znacznie w odniesieniu do jego bezpieczeństwa. Składka OC rośnie zatem wraz z większym przebiegiem. Warto również dodać, iż towarzystwa ubezpieczeniowe z dużą ostrożnością podchodzą do młodych klientów. Kolizje z ich udziałem są bowiem odnotowywane częściej niż wypadki drogowe spowodowane przez bardziej doświadczonych kierowców. Składka OC uzależniona jest także od daty wydania samego prawa jazdy. Krótsza praktyka wpływa bowiem na częstotliwość wypadków drogowych. Koszt polisy zależy również od stanu cywilnego właściciela pojazdu oraz miejsca jego zamieszkania. W większych miastach kolizje zdarzają się bowiem częściej. Firmy ubezpieczeniowe korzystają w swoich ustaleniach  ze specjalnych statystyk. Agencje uważają także, iż osoby, przewożące dzieci, zachowują na drodze większą ostrożność niż kierowcy nieposiadający rodziny. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej https://cuk.pl/ubezpieczenia –  https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

Zniżki OC

Warto pamiętać o ulgach, które można wykorzystać przy wyliczeniu składki na obowiązkową polisę komunikacyjną. Towarzystwa w swoich kalkulacjach biorą bowiem pod uwagę historię ubezpieczeniową konkretnej osoby. Na zniżki może liczyć klient, któremu nie zdarzyły się dotąd wypadki drogowe. Chcąc zdobyć np. sześćdziesięcioprocentową ulgę, trzeba wykazać się przynajmniej sześcioletnią historią jazdy bez szkód.

Klienci szukający właściwej polisy odpowiedzialności cywilnej zazwyczaj decydują się na zakup świadczenia w najniższej cenie. Warto jednak zapoznać się z oferowanymi dodatkami. Można bowiem wówczas stworzyć pakiet, który w pełni zadba o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *