Praca w Niemczech – Dobre pieniądze także dla kobiet

Wiele osób decyduje się w obecnych czasach na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Różnice w wysokości pensji wciąż są mocno widoczne, a przecież każdy troszczy się o los swój i swoich bliskich.

Jak zatem przygotować się do pracy poza Polską? Czy praca w Niemczech daje dobre pieniądze także dla kobiet? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Praca dla kobiet w Niemczech

Czy praca dla kobiet w Niemczech jest bardziej dochodowa niż w Polsce? W dalszej części tekstu spróbujemy odpowiedzieć na to kluczowe pytanie, biorąc pod uwagę różne czynniki, które mają wpływ na wysokość ostatecznej pensji. Weźmiemy pod uwagę zarówno stan prawny, jak i statystyki. To jak, możemy zaczynać?

Prawo w Polsce – praca kobiet i mężczyzn

Zacznijmy od tego, jak kształtuje się sytuacja w naszym kraju. Według prawa, zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie powinno przysługiwać równe wynagrodzenie za wykonaną pracę. Wydaje się, że jest to stan idealny, który powinien gwarantować właściwy poziom płac. Czy jednak dzieje się tak w rzeczywistości?

W wielu statystykach można trafić na dane, dotyczące średniego poziomu płac w kraju lub w danej branży. Niektóre podają dodatkowo widełki – najniższe i najwyższe zarobki osoby, która pracuje na danym stanowisku. Często widać, że rozbieżność jest naprawdę duża.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku płac kobiet i mężczyzn. Mimo że teoretycznie posiadają ten sam tytuł czy nawet umiejętności, wszystko rozbija się o definicję „tej samej pracy”. Każdy z nas wykonuje inne obowiązki, często więc różnice w pensjach mogą wynikać po prostu z nieco inaczej zdefiniowanego zakresu obowiązków.

Na wysokość pensji mają jeszcze wpływ takie kryteria jak:

  • umiejętności miękkie, takie jak zdolności przywódcze czy umiejętność prezentacji,
  • siła przebicia,
  • ogólny wizerunek,
  • wiedza na temat średnich zarobków w branży.

Szczególnie istotny jest ostatni punkt. Jeśli przygotowujesz się do podjęcia pracy w Polsce lub poza jej granicami, przejrzyj kilkanaście interesujących Cię ofert pracy i oceń, jakich zarobków możesz się spodziewać. Niektórzy pracodawcy wykorzystują Twoją niewiedzę, oferując Ci płacę na poziomie znacznie niższym od ogólnie przyjętego.

Praca dla kobiet w Niemczech – co zrobić przed wyjazdem?

Przed wyjazdem za granicę z pewnością trzeba głęboko przemyśleć kilka kwestii. Jeśli masz rodzinę, zastanów się nad przeprowadzką lub zagwarantuj sobie możliwość regularnego i w miarę częstego powrotu w rodzinne strony.

Dodatkowo pamiętaj o tym, by realistycznie przyjrzeć się wymaganiom na zagranicznym rynku pracy. Może się okazać, że żeby pracować w Niemczech na obecnym stanowisku trzeba ukończyć kurs doszkalający lub legitymować się znajomością języka niemieckiego na pewnym poziomie, poświadczoną certyfikatem. Może się okazać, że wyjazd za granicę będzie wymagał przekwalifikowania się na nieco gorzej płatną pracę.

Jeżeli jednak decydujesz się na wyjazd, zastanów się nad wyborem odpowiedniej pracy. Zarobki to oczywiście zwykle główny powód emigracji, jednak warto wziąć ten pod uwagę na przykład:

  • dostępność komunikacyjną,
  • istnienie grup polonijnych,
  • stosunek zarobków do średnich kosztów życia,
  • dostępność pracy na wybranym stanowisku,
  • wymagania, związane z dostępnością czasową, pracą po godzinach czy znajomością języków.

Jak widzisz, jest o czym pomyśleć, by dobrze przygotować się do wyjazdu. W ten sposób oszczędzisz sobie trudności po przyjeździe oraz uzyskasz szansę na uzyskanie dużo lepszych zarobków, które i tak u naszego zachodniego sąsiada zwykle są sporo wyższe niż w Polsce.

Podsumowanie

Praca za granicą zawsze stanowi pewną zagadkę. Aby dobrze przygotować się do wyjazdu, przemyśl wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Praca w Niemczech to dobre pieniądze również dla kobiet. Zgodnie z obecnym trendem, różnice w wynagrodzeniach ze względu na płeć coraz bardziej się zacierają.

Jeśli zamierzasz wyjechać, zadbaj o odpowiedni poziom znajomości języka niemieckiego. W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci odnaleźć się za granicą oraz zyskasz sporą szansę na uzyskanie wyższego wynagrodzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *