Nowoczesne maszty oświetleniowe – z jakich materiałów powstają?

Maszt oświetleniowy jest podstawowym elementem lampy. Połączony z oprawą oświetleniową pozwala na stworzenie sprawnego systemu oświetleniowego w różnych lokalizacjach. Do nowoczesnych systemów stosowane są maszty inne niż tradycyjny beton oraz drewno. Z czego produkuje się dzisiaj maszty oświetleniowe?

 

Aby maszt oświetleniowy mógł cechować się wysoką wytrzymałością, trwałością oraz odpornością na czynniki pogodowe, powinien być on wykonany z właściwego materiału. Aktualnie najczęściej wybierane są:

 

  • Maszty oświetleniowe z tworzyw sztucznych
  • Maszty oświetleniowe aluminiowe
  • Maszty oświetleniowe ze stali

 

Czym charakteryzują się tego typu maszty oświetleniowe? Sprawdzamy ich najważniejsze zalety i wady.

 

Maszty oświetleniowe z tworzyw sztucznych

Dzisiaj maszty wykonana z tworzyw, głównie z kompozytów, czyli z materiałów łączonych z tworzywami, cieszą się największym zainteresowaniem. Mają wiele zalet, między innymi są lekkie, odporne na czynniki pogodowe, nie wymagają specjalistycznej konserwacji, ponieważ nie są narażone na korodowanie.

 

Warto też wskazać, że maszty oświetleniowe z tworzyw mają przystępne ceny. Mogą być zatem bardzo przystępną opcją dla kupujących.

 

Maszty oświetleniowe aluminiowe

W sprzedaży można znaleźć także maszty aluminiowe, które powstają z wysokiej jakości stopów lekkich metali. Aluminium jest odporne na korodowanie, dlatego nie wymaga konserwowania. Nie ma znacznego ciężaru, dlatego jest tanie w transporcie i montażu.

 

Aluminium może być też malowane na różne kolory, zatem wykonane z niego maszty mogą wyglądać tak atrakcyjnie.

 

Maszty oświetleniowe ze stali

W sprzedaży można znaleźć nadal maszty oświetleniowe wykonane ze stali. Aby była ona odporna na czynniki pogodowe, jest najpierw poddawana procesom ocynkowania, a następnie może być również wykończona przez malowanie proszkowe.

 

Maszty stalowe są cięższe od masztów z tworzyw i aluminium, ale także jest narażone na korodowanie, gdy dojdzie do uszkodzenia jego powłoki. Stąd też z czasem może ono wymagać wykonania prac konserwacyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *