Obowiązki opiekuna na świetlicy szkolnej

F

Opiekun szkolnej świetlicy to osoba, która ma nieco inny zakres obowiązków niż nauczyciel. Często zajmuje się dziećmi po lekcjach, kiedy czekają one na swoich rodziców, wracających później z pracy. Jaki charakter ma ten zawód?

Dzień w świetlicy

Jak wygląda zwykły dzień w świetlicy szkolnej? Młodzież i dzieci przychodzą tutaj spędzić czas, kiedy czekają na rodziców albo autobus. Jest to miejsce, w którym można wygodnie posiedzieć, zająć się czymś. Często organizowane są tu także ciekawe zajęcia. Dziećmi zajmuje się wychowawca, który tak, jak i inni nauczyciele w szkole, ukończył studia pedagogiczne. Posiada więc niezbędne doświadczenie, aby opiekować się uczniami.

Zależnie od miejsca, dzieci mogą mieć w świetlicy mniej lub więcej czasu na samodzielną zabawę. Przeważnie jest tutaj sporo gier czy innych ciekawych rzeczy, którymi można się zająć. Pedagog zatrudniony w świetlicy niejednokrotnie wymyśla jednak także dodatkowe rozrywki w postaci konkursów albo wspólnych zabaw dla wszystkich. Dzieci wówczas integrują się ze sobą. Jest to pozytywne zjawisko zważywszy na to, że najczęściej w tym miejscu gromadzą się ci sami podopieczni

W świetlicy często robi się także zadania domowe, w których odrabianiu może pomagać opiekun. Dzieci są tutaj także wychowywane, a ponieważ spędzają tu nieraz dużo czasu, to pracownik zna je doskonale. Uczy dzieci różnych przydatnych rzeczy jak na przykład rozwiązywanie konfliktów albo radzenie sobie z emocjami.

O co musi dbać opiekun zatrudniony w świetlicy?

g02Praca w świetlicy jest zajęciem, przy którego wykonywaniu nie można narzekać na nudę. Tutaj ciągle się coś dzieje. Wciąż pojawiają się nowe wyzwania, a poza tym trzeba oczywiście sprostać codziennym obowiązkom. Wśród wymagań stawianych osobie opiekuna jest na przykład dbanie o miejsce, w którym działa. Musi on starać się, aby było utrzymane w czystości. Decydują o tym względu praktyczne, jak i te dotyczące bezpieczeństwa. Dziecko bowiem mogłoby się na przykład poślizgnąć na pozostawionej na podłodze zabawce. Przy okazji podopieczni także są uczeni, że po zabawie należy po sobie posprzątać. Opiekun na świetlicy organizuje również różne akademie tematyczne np. z okazji jakim jest Dzień Matki – święto wszystkich mam, dzień babci, i inne ambitne święta.

Inne obowiązki to dbanie o powierzony sprzęt elektroniczny

W świetlicy nieraz jest możliwość włączenia dzieciom bajki. Trzeba jednak obchodzić się z urządzeniami ostrożnie. Również w gestii opiekuna świetlicy jest uświadomienie dzieci, że muszą zachowywać się kulturalnie, aby nie spowodować zniszczeń i nie zrobić sobie krzywdy.

Podczas pobytu w świetlicy wychowankowie pozostają pod opieką osoby tam pracującej

To ona więc odpowiada w razie, gdyby stało im się coś złego. Do obowiązków więc należy uważne dbanie, aby zabawy przebiegały bezpiecznie dla wszystkich. Nie jest to łatwe zadanie, ale osoba zatrudniona na tym stanowisku musi mieć podejście do dzieci. Dzięki temu będzie potrafiła do nich dotrzeć i sprawić, że będą posłuszne. Duży wpływ na to ma także kreatywność i umiejętność wymyślania dzieciom interesujących dla nich zajęć. Tego nie da się do końca nauczyć. Nie każdy więc sprawdzi się w tym zawodzie.

dzien-matki-kwiaty

2 komentarze

  1. Anna Janicka pisze:

    Praca w przedszkolu jest na pewno ciężka psychicznie ale jak się ma odpowiednie predyspozycje to sprawa wygląda inaczej. Można się przyzwyczaić i do hałasu i dzieci 🙂 W dobrych przedszkolach zatrudniają właśnie wychowawców z powołaniem. Byłam ostatnio w przedszkolu http://www.basniowyogrod.pl na wizytacji z kuratorium. Naprawdę byłam pod wrażeniem podejścia do dzieci. Pozdrawiam

  2. Jestem oburzona i zniesmaczona nazewnictwem nauczycieli po studiach pedagogicznych “opiekunami” w świetlicy szkolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *