Brykiet – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Brykiety drzewne są produkowane z bali ze sprasowanych produktów ubocznych drewna i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kłód drewna opałowego. Są idealne, jeśli masz piec opalany drewnem i szukasz wydajnej i efektywnej formy opału. Mają też dodatkową zaletę, że są bardzo łatwe do przechowywania. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów brykietu. Aby znaleźć odpowiedni dla siebie, warto pomyśleć o tym, czego oczekujesz od opału. Niektóre brykiety szybko ogrzeją twoją przestrzeń gorącymi płomieniami, a inne będą się palić powoli, oferując źródło ciepła na dłużej. Brykiety do pieca opalanego drewnem są również znane jako polana.

Jak powstają brykiety drzewne?

Brykiety drzewne można wytwarzać przez sprasowanie drewna twardego, miękkiego lub ich mieszanki. Ważne jest, aby szukać wysokiej jakości brykietów, które zawierają tylko 100% drewna, bez żadnych innych składników. Cząsteczki lignanu w drewnie topią się pod silnym ciśnieniem, wiążąc drewno i pył, tworząc zwarty, solidny blok. Brykiety można również formować z innych materiałów, takich jak węgiel drzewny, czy torf.

Jakie są brykiety najlepszej jakości?

Najlepszej jakości brykiety powstają w 100% z drewna, które jest wolne od zanieczyszczeń takich jak klej czy farba. Proces produkcyjny ma również kluczowe znaczenie dla tworzenia brykietów najwyższej klasy, ponieważ do ich uformowania potrzebny jest silny nacisk. Jest to istotne w przypadku brykietów wysokiej jakości, ponieważ gęstsze polana mają dłuższy czas spalania i dobrze zachowują swój kształt. Słabo zagęszczone brykiety mogą wydawać się tańsze, ale ich krótki czas spalania sprawia, że ​​na dłuższą metę są one kosztowną opcją. Brykiety te mogą również spalać się w bardzo wysokiej temperaturze i mogą uszkodzić niektóre palniki na drewno, jeśli moc grzewcza jest zbyt wysoka.

Warto również zwrócić uwagę na dziurę w środku brykietu, która zachęca do przepływu powietrza potrzebnego do równomiernego spalania. Ponieważ wszystkie brykiety drzewne mają różne właściwości, „najlepszy” brykiet dla Ciebie będzie zależał od celu i pieca. Jednak wysokiej jakości brykiet drzewny zawsze okaże się bardziej opłacalnym i wydajnym wyborem w stosunku do tanich alternatyw.

Czy można spalać brykiety w piecu opalanym drewnem?

Tak, brykiety to fantastyczne paliwo do pieca opalanego drewnem i są alternatywą dla wysokiej jakości polan. Podobnie jak kłody, niektóre brykiety można również rozbić, aby zapewnić możliwość rozpalenia podczas rozpalania ognia.

W jaki sposób najlepiej korzystać brykietu drzewnego podczas rozpalania w kominku?

W ten sam sposób, jak w przypadku kominka, można użyć mniejszych kawałków brykietu jako rozpałki, aby pobudzić płomień, dodając większe kawałki, gdy ogień zacznie się rozwijać. Zwróć uwagę na wysokiej jakości brykiety drewniane, które pozwolą odłamać mniejsze kawałki bez kruszenia. To świadczy o jakości!

Artykuł powstał we współpracy z: dobrybrykiet.pl i Lipnowski Opał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *