Opakowania kosmetyczne z recyklingu – nie tylko moda

Opakowania są wszędzie – w wózku na zakupy, szafkach, dostawach i nie tylko. Taka ilość plastiku i innych nienaturalnych materiałów może powodować problemy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie. Ale jest alternatywa: ekologiczne opakowania. Na tym blogu omówimy wszystkie zalety ekologicznego opakowania dla kosmetyków, z którego możesz skorzystać.

Jaki jest problem z normalnym opakowaniem?

Głównym celem opakowania jest przechowywanie i ochrona produktów. Obecnie opakowanie to zwykle kwestia wygody, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność i artykuły jednorazowego użytku. Opakowanie w tradycyjnym ujęciu jest zwykle wykonane z pewnego rodzaju tworzywa sztucznego: polietylenu. Może występować w różnych typach:

  • Politereftalan etylenu: powszechnie stosowany do produkcji butelek na napoje. Jest to najpowszechniejsza i najczęściej poddawana recyklingowi ze wszystkich żywic z tworzyw sztucznych.

  • Polietylen o dużej gęstości: służy do produkcji pojemników na cięższe przedmioty i płyny, takie jak detergenty do prania, szampony, a nawet olej silnikowy.

  • Polietylen o małej gęstości: używany do produkcji toreb plastikowych i elastycznych folii plastikowych. Ten rodzaj plastiku nie jest powszechnie poddawany recyklingowi.

Tego rodzaju tworzywa sztuczne mogą nawet pokrywać kupowane przez nas ubrania, które otrzymujemy w plastikowych torebkach lub dostarczane w plastikowych opakowaniach. Poza wygodą korzystania z plastiku, wiele osób uważa, że plastik nadaje się do recyklingu – i mają rację – tak jest. Ale czy to oznacza, że wszystko jest poddawane recyklingowi? Niestety nie. W Europie 70% tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu trafia na wysypiska śmieci lub do oceanów.

Kolejnym problemem związanym z opakowaniami nieprzyjaznymi dla środowiska jest proces ich wytwarzania. Nie tylko większość plastiku powstaje w wyniku rafinacji ropy naftowej, ale proces degradacji jest podobnie szkodliwy. Ponieważ tworzywa sztuczne rozkładają się przez setki lat, mogą również uwalniać toksyczne substancje, takie jak bisfenol A, który może zaburzać układy hormonalne zwierząt.

Ponadto możesz pomyśleć „A co z papierem i tekturą? Czy na pewno są naturalne i przyjazne dla środowiska?” Odpowiedź jest skomplikowana. Tak, papier i tektura są naturalne, ale to nie znaczy, że są ekologicznym opakowaniem. 40% całego drewna będącego przedmiotem handlu światowego jest wykorzystywane w przemyśle celulozowo-papierniczym. To około 7,5 miliona hektarów lasu…

Aby zwalczyć te problemy, zajmijmy się alternatywą: ekologicznymi opakowaniami kosmetycznymi.

Co to jest ekologiczne opakowanie kosmetyczne?

Jest szereg zasad dotyczących tego, co można nazwać ekologicznym lub zrównoważonym opakowaniem:

  • Sposób pakowania korzystny, bezpieczny i zdrowy dla jednostek i społeczności przez cały cykl życia.

  • Spełnia kryteria rynkowe dotyczące wydajności i kosztów.

  • Pozyskiwane, produkowane, transportowane i poddawane recyklingowi przy użyciu energii odnawialnej.

  • Optymalizuje wykorzystanie surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.

  • Jest produkowany przy użyciu czystych technologii produkcji i najlepszych praktyk.

  • Wykonany jest z materiałów, które pozostają nietoksyczne przez cały cykl życia. Ma na celu optymalizację materiałów i energii.

  • Skutecznie odzyskiwane i wykorzystywane w biologicznych i/lub przemysłowych cyklach zamkniętych.

Zasadniczo ekologiczne opakowanie kosmetyczne musi być wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych i nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu. Dowiesz się więcej: https://omegaplastics.pl/opakowania-kosmetyczne/ i postaw na taką alternatywę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *