Od wielu lat spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich, jednak stale zmieniające się raty stanowią zbyt duże obciążenie dla Twojego budżetu? Obecnie coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Ty również rozważasz takie rozwiązanie? Koniecznie sprawdź, co oznacza odfrankowienie umowy kredytowej!
Kredytobiorcy coraz częściej decydują się na walkę z bankami
Trudno się temu dziwić. Obecnie kredytobiorcy wygrywają nawet 90 proc. spraw związanych z kredytami walutowymi – jeśli nie w pierwszej, to w drugiej instancji. To jeden z najważniejszych powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi.
Orzeczenia sądów są bardzo korzystne dla kredytobiorców – i chodzi tutaj nie tylko o aspekt finansowy, lecz także o możliwość pozbycia się zobowiązania finansowego, które niejednokrotnie bywa dużym obciążeniem psychicznym. W końcu raty kredytów CHF stale się zmieniają, co uniemożliwia zaplanowanie domowego budżetu. Widać więc, że pozew przeciwko bankowi może być naprawdę dobrym pomysłem.
Co oznacza odfrankowienie umowy?
Sądy stoją po stronie frankowiczów – nie ma co do tego wątpliwości. I choć najczęściej orzekają one o unieważnieniu kredytu, zdarzają się sytuacje, gdy sąd orzeka odfrankowienie umowy kredytowej. Zastanawiasz się, co odfrankowienie kredytu oznacza w praktyce?
O odfrankowieniu kredytu możemy mówić w sytuacji, gdy sąd uzna, że klauzule umowy kredytowej, dotyczące indeksowania zobowiązania w walucie CHF, są niewiążące. Innymi słowy, odfrankowienie oznacza wsteczne przekształcenie kredytu w kredyt PLN przy zachowaniu identycznego oprocentowania.
Jednocześnie odfrankowienie kredytu wiąże się z usunięciem z umowy kredytowej wszelkich klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych. To kolejna dobra wiadomość dla kredytobiorców – w wielu przypadkach bowiem to właśnie klauzule abuzywne były powodem licznych problemów osób spłacających kredyty frankowe.
Więcej na temat unieważnienia kredytu frankowego dowiesz się tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/oferta/uniewaznienie-kredytu-we-frankach/
Spłata kredytu po odfrankowieniu – najważniejsze informacje
Wiele osób zastanawia się, czy po odfrankowieniu należy dalej spłacać kredyt. Oczywiście odpowiedź jest twierdząca – kredyt w dalszym ciągu musi być spłacany. Zmieniają się jednak warunki spłacania rat – na korzyść kredytobiorcy. Spłacanie kredytu po odfrankowieniu odbywa się na nowych warunkach, dzięki czemu comiesięcznie raty nie stanowią już tak dużego zobowiązania dla domowego budżetu.
W niektórych przypadkach po odfrankowieniu kredytu CHF bank zobowiązany jest do zwrócenia nadpłat, wynikających z tego, że dotychczas spłacane były zawyżone raty kredytu. Po wyroku sądu raty spłacane będą w złotówkach, co może okazać się o wiele bardziej korzystne dla kredytobiorcy.
Odfrankowienie umowy kredytowej to dobry pomysł!
Złożenie pozwu przeciwko bankowi w sprawie kredytu frankowego zawsze jest dobrym rozwiązaniem – niezależnie od tego, czy sąd podejmie decyzję o odfrankowieniu kredytu CHF, czy też o jego unieważnieniu. W każdym przypadku warto przeprowadzić dokładną analizę umowy kredytowej, oczywiście przy pomocy doświadczonego prawnika. Pozwoli ona stwierdzić, co będzie bardziej korzystne – odfrankowienie kredytu czy jego unieważnienie. Jedno jest pewne – każdy z tych rozwiązań sprawi, że kredyt CHF raz na zawsze przestanie być tak poważnym obciążeniem dla kredytobiorcy.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/