Pomysł na udany urlop – czyli wyjazd na Ukrainę

GettyImages-530053621-5783b1495f9b5831b5a03b74

Już od kilku dni możemy cieszyć się beztroskim okresem nazywanym wakacjami. To właśnie w miesiącach lipiec-sierpień największa ilość Polaków wykorzystuje swój urlop wypoczynkowy i opuszcza swoje rodzinne miasto. Wiele osób ciągle zadaje sobie pytanie, gdzie wyjechać? Jedną z opcji z pewnością jest Ukraina.

Sąsiadująca z nami od wschodu Ukraina to idealny kierunek podróżniczy, nie tylko dla tych co lubią spędzać czas w uroczych miastach, ale także nad morzem. Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż Ukraina mimo powszechnej opinii jest krajem bezpiecznym. Oczywistym jest jednak fakt, iż dla własnego bezpieczeństwa należy omijać tereny przygraniczne z Rosją, gdzie wciąż trwają działania zbrojne. Miasta takie jak Lwów, Kijów, czy Odessa są całkowicie bezpieczne i normalnemu turyście nic tam nie zagraża.

Jak tanio dotrzeć na Ukrainę?

Na Ukrainę ze względu na bliskie położenie względem naszego kraju, codziennie kursują liczne autobusy. Połączenia te są głównie z miast przygranicznych, takich jak Rzeszów, ale także zdarzają się stałe połączenia między Lwowem a Poznaniem, czy Lwowem i Warszawą. Cena za taki bilet waha się w okolicy 100-150 zł. Taka podróż może się okazać jednak nieco wyczerpująca – autobus startujący z Poznania będzie potrzebował około 11 godzin ciągłej jazdy. Do tego czasu należy doliczyć co najmniej godzinę spędzoną na przejściu granicznym.
Z Poznania i Warszawy warto pomyśleć o skorzystaniu z połączeń lotniczych. Od tego sezonu między tymi miastami, a stolicą Ukrainy i Lwowem codziennie odbywają się połączenia, które operuje LOT. Niedługo na tych trasach zacznie latać także węgierski przewoźnik WizzAir. Ceny zaczynają się już od 120 zł za bilet w jedną stronę. Oferta ta jest niezwykle atrakcyjna.

Lwów – miasto uwielbiane przez Polaków

W tym ukraińskim mieście bez problemu można porozumieć się po polsku. Lwów z racji bliskiego położenia przy granicy z Polską jest dla nas niezwykle atrakcyjny. Jedną z atrakcji jest wpisane w 1998 roku na listę UNESCO Stare Miasto we Lwowie. Architektonicznie można dostrzec tam połączenie tradycji środkowo-wschodniej Europy z widocznymi wpływami włoskich i niemieckich artystów. Będąc we Lwowie należy odbyć wizytę w Katedrze Łacińskiej, najstarszego kościoła tego miasta. Wzniesiony został na przełomie XIV i XV wieku.

Zobacz również: Planujesz wakacje? Poznaj także ciekawe miejsca w Polsce

Na plażę na Ukrainie, czyli kierunek Odessa

Nasz wschodni sąsiad oprócz atrakcyjnych miast na wakacje oferuje także nadmorski klimat. Można go poczuć w leżącej nad morzem Czarnym Odessie. Plażowanie w tym regionie jest niezwykle przyjemne, lato jest dosyć długie, a słupek rtęci wskazuje średnią około 25 stopni Celsjusza. W upalne dni podskakuje on nawet o 10 stopni więcej.

Ceny na Ukrainie

Niestety ciągle niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju negatywnie wpływa na ocenę hrywny na rynku walut, w skrócie następuje jej ciągła deprecjacja. Dla nas ceny w tym kraju są niezwykle niskie, dla przykładu noc w hostelu kosztuje około 10 zł, duża pizza to wydatek około 9 zł, a o cenach alkoholu lepiej nie będę wspominać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *