Postępowania likwidacyjne w spółkach – od czego zacząć?

Prowadzenie spółki wiąże się z podejmowaniem trudnych, codziennych decyzji. W spółce za kluczowe decyzje nie odpowiada jednak tylko jedna osoba, ale wszyscy członkowie zarządu. To od ich decyzji należą wszystkie działania związane z rozwojem firmy, ale również z zamknięciem jej wtedy, gdy nie rokuje i nie ma większych szans na jej uratowanie.

Likwidacja spółki nigdy nie jest łatwą decyzją i musi być bardzo dobrze przemyślana. Najczęściej jest to ostateczność w sytuacji, gdy firma nie rokuje na przyszłość i zaczyna przynosić wyłącznie same straty. Początek likwidacji firmy powinien zacząć się od zebrania zarządu spółki i podjęcia uchwały o likwidacji. Następnie tę uchwałę należy wraz z innymi dokumentami zgłosić w sądzie rejestrowym, który zmieni zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zadań do wykonania jest sporo, podobnie jak przepisów, których należy przestrzegać, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Dobry prawnik na pewno się przyda

Spółka, która jest w stanie likwidacji, powinna być obsługiwana przez doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w prawie spółek oraz w prawie gospodarczym. Obecnie na rynku usług prawniczych można znaleźć sporo wyspecjalizowanych kancelarii, które zajmują się wyłącznie obsługą prawną firm, właściciele przedsiębiorstw mają więc z czego wybierać. Korzystanie z zewnętrznych usług prawnych to dobre rozwiązanie dla tych firm, które nie mają w swoich strukturach działu prawnego ani prawnika na etacie. Outsourcing usług prawniczych jest dziś niezwykle popularny, gdyż pozwala na ograniczenie kosztów związanych z usługą prawną, a jednocześnie właściciele firm mogą mieć pewność, że ich sprawy są prowadzone właściwie i zgodnie z przepisami. Porady prawne przydają się na każdym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno na starcie działalności, jak i wtedy, gdy ta działalność chyli się ku upadkowi.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli interesują nas porady prawne gdynia lub doświadczony prawnik z innych regionów Polski, warto na początku zrobić dobry research wśród co najmniej kilku kancelarii prawnych. Przyszli klienci powinni kierować się nie ceną usług, a przede wszystkim ich jakością oraz kompleksową obsługą. Firmy prawne, które są dużo tańsze niż standardowe ceny na rynku, z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Niski koszt usług często idzie bowiem w parze z równie niską jakością. Szukając biura prawnego czy kancelarii do obsługi firmy warto zwracać uwagę na to, czy dane biuro specjalizuje się w obsłudze firm i ma doświadczenie w prawie spółek czy gospodarczym. Dzięki temu można mieć pewność, że sprawami firmy zajmą się fachowcy, którzy od lat zajmują się tą tematyką i zdążyli zdobyć w niej spore doświadczenie i specjalizację. Najlepiej też korzystać z usług tych firm, które są polecane przez innych przedsiębiorców i mają wielu zadowolonych klientów. To najlepszy wyznacznik jakości i poziomu usług prawniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *