Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to temat popularny wśród ogromnej liczby Polaków. Od kilkunastu lat tysiące z nas wyjeżdżają szukać nowego życia, sukcesu, pieniędzy czy doświadczenia zawodowego. Otwarte granice i szereg firm zajmujących się pośrednictwem w szukaniu pracy z pewnością to ułatwiają. Jednak na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o pracy za granicą?
Miejsce pracy i wykonywany zawód
Na początku musimy sprawdzić, jakie są nasze priorytety. Czy naszym celem głównie będzie chęć zarobku, zdobycia doświadczenia, a może zbudowania siatki znajomych? Na to musimy odpowiedzieć sobie sami. Następnie zainteresujmy się branżą, w jakiej chcemy pracować. Produkcja czy magazyn? Kasjer czy opiekun osób starszych? A może jesteśmy specjalistą w konkretnej dziedzinie i w tym chcemy znaleźć coś ciekawego? To drugie pytanie, na jakie musimy odpowiedzieć. Oczywiście poprawnym stwierdzeniem będzie też, że podejmiemy się każdej, dobrze płatnej pracy.
No właśnie, kwestia zarobku. Gdzie jechać, żeby rzeczywiście coś zarobić przez nasz okres emigracyjny? Najwięcej Polaków jeździ obecnie do kilku państw: Niemiec, Norwegii, Holandii oraz Szwecji. Niedawno jeszcze bardzo popularnym miejscem docelowym była Wielka Brytania, jednakże w erze Brexitu ten trend się zmienił ze względu na niestabilność zatrudnienia. Najlepiej możemy zarobić u naszych zachodnich sąsiadów lub w krajach skandynawskich. Jednak u znajomych z północy ceny życia są również bardzo wysokie, przez co musimy zadbać o nasze wydatki i oszczędności.
Agencja pracy za granicą czy szukanie na własną rękę?
Przy szukaniu pracy za granicą zazwyczaj pojawiają się dwie możliwości: działamy na własną rękę lub aranżujemy współpracę z agencją pracy. Obie te formy mają swoje wady i zalety. Jednakże wiele tutaj zależy od naszych priorytetów i czasu na jaki jedziemy. Przykładowo krótki, trzymiesięczny wyjazd na pracę sezonową będzie lepiej zorganizować przez renomowaną agencję pracy (jak chociażby ColiberHR). Natomiast jeśli jesteśmy dobrze obeznani w temacie i chcemy jechać do miejsc bardziej egzotycznych, rzadko wybieranych jako cele emigracyjne – wtedy może będzie lepiej poszukać czegoś samemu. Natomiast na pierwszy taki wyjazd poleca się zazwyczaj dobre agencje pracy za granicą, ze względu na załatwienie formalności czy obsługę transportu, noclegów i wyżywienia.
Przejrzyj dobrze umowę
To też bardzo istotna kwestia. Wszystkie umowy musimy dokładnie przeczytać. Pamiętajmy, że niektóre dokumenty będą obowiązywać na bazie prawa polskiego, a niektóre na podstawie prawa kraju, do którego się udajemy. Dlatego tutaj zawsze warto zapoznać się dogłębnie z tematem i zrobić dobry research. Można też skorzystać z opinii znajomych czy ekspertów. W każdym razie lepiej czytajmy podpisywane papiery wiele razy, niż potem mielibyśmy tracić czas, nerwy i pieniądze.