Masz problem z suchym powietrzem? Poznaj rozwiązanie!

Szczególnie podczas mroźnych zim suche powietrze w pomieszczeniach jest powszechnym problemem, który może obniżyć komfort, podnieść rachunki za energię, a nawet spowodować szkody w domu. Poziom wilgotności w pomieszczeniu poniżej 35 procent pogarsza jakość powietrza w całym domu.

W tym miejscu pojawia się związek między jakością powietrza w pomieszczeniach a nawilżaczami. Nawilżacze:

  • dodają wilgoć do powietrza w domu,

  • zwiększają wilgotność do zdrowego poziomu,

  • zapobiegają problemom powodowanym przez suche powietrze.

Nawilżacze mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

Wiele problemów z jakością powietrza spowodowanych suchym powietrzem można łatwo przypisać innym czynnikom, więc nie zawsze jest oczywiste, kiedy Twój dom może skorzystać z nawilżacza. A jeśli jesteś przyzwyczajony do doświadczania tych problemów każdej zimy, łatwo je odrzucić jako możliwą do uniknięcia część życia w tym klimacie.

Znajomość problemów, na które należy zwrócić uwagę i zrozumienie, w jaki sposób zrównoważona wilgotność może pomóc w ich skorygowaniu, pomoże Ci zdecydować, czy warto zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza.

Sucha skóra i związane z nią objawy

Suche powietrze wysysa wilgoć z każdego miejsca, w tym z ciała. Możesz zauważyć suchą skórę, spierzchnięte usta, suche oczy, które swędzą lub pieczą, drapanie w gardle, suchy nos i częstsze krwawienia z nosa. Zwiększenie poziomu wilgotności w domu pozwala organizmowi zachować naturalną wilgotność, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo i lepiej wyglądasz.

Dolegliwości górnych dróg oddechowych

Oddychanie suchym powietrzem w domu może wysuszać drogi oddechowe, pozostawiając je podrażnione i słabo chronione. Możesz cierpieć na nasilone objawy alergii lub częstsze ataki astmy. Ponieważ suche powietrze pomaga wirusowi grypy żyć dłużej, niska wilgotność w pomieszczeniu zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę. Zrównoważona wilgotność chroni zdrowie układu oddechowego całej rodziny. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym znajdują się małe dzieci lub starsi dorośli, którzy są bardziej podatni na choroby.

Ciągłe uczucie chłodu

Gdy powietrze w Twoim domu wyciąga wodę ze skóry, efekt chłodzenia wyparnego powoduje, że czujesz się zimniej niż w przypadku większej wilgotności. Podkręć termostat w odpowiedzi, a podniesiesz również rachunki za energię. Zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu zmniejsza efekt chłodzenia suchego powietrza, dzięki czemu można zmniejszyć ciepło. To, co zainwestujesz w nawilżacz, zwróci się dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu.

Uszkodzenia mebli i innych artykułów gospodarstwa domowego

Jeśli zauważysz pęknięcia pojawiające się w drewnianych meblach i parkietach, przyczyną może być odpryskiwanie farby i łuszczenie się tapety, suche powietrze. Instrumenty muzyczne i dzieła sztuki są również narażone na tego rodzaju uszkodzenia. Wystarczająca wilgotność sprawia, że Twój dom wygląda lepiej i zmniejsza ryzyko, że będziesz musiał płacić za naprawy. Jak więc widać – to inwestycja warta zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *