Producent obwodów drukowanych

Obwody drukowaneProducent obwodów drukowanych zajmuje się projektowaniem obwodów drukowanych dla wielu branż, szczególnie tych, które obejmują elektronikę oraz automatyzację przemysłową. W zależności od zakresu oferowanych usług, producent obwodów drukowanych może produkować obwody do różnych typów urządzeń elektronicznych, zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Od tych najprostszych do najbardziej zaawansowanych. Jednak mnóstwo niewtajemniczonych osób, nie wie, czym tak naprawdę są obwody drukowane, jak powstają i jakie mają zastosowanie. Jesteś pośród nich? Czas uzupełnić swoją wiedzę! Pomoże Ci w tym ten artykuł.

Czym jest płytka obwodu drukowanego?

Płytka obwodu drukowanego, nazywana też PCB (ang. PrintedCircuit Board), to element, na którym opiera się cała współczesna elektronika. To na nich montowane są podzespoły elektroniczne, bez których nie obejdzie się żadne nowoczesne urządzenie elektroniczne. Mowa o diodach, mikroprocesorach czykondensatorach. Są one wszystkie umieszczane na płytkach obwodu drukowanego właśnie.

Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda taka płytka. Jest ona wykonana z materiału dielektrycznego (izolacyjnego) pokrytego ścieżkami i punktami lutowniczymi z materiału przewodzącego – miedzi. Materiały dielektryczne, z których najczęściej są wykonywane obwody drukowane to laminaty: FR-2 (papier i żywica fenolowa), FR-4 (laminat miedziany szklano-epoksydowy) oraz teflon, który jest giętki i ma bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Producent obwodów drukowanych – kto korzysta z jego pracy?

mean well hlgJeżeli nie interesujesz się elektroniką i wszystko to nadal brzmi dla Ciebie jak magia, zaraz przekonasz się, że obwody drukowane są również dużą częścią Twojego świata. Wystarczy, że rozejrzysz się po swoim mieszkaniu. Na pewno widzisz mnóstwo urządzeń elektronicznych. Wokół Ciebie obwody drukowane znajdują się na przykład w lampach, elektronicznych zabawkach dla dzieci, w sprzęcie RTV, AGD i oczywiście w komputerach. Wszystkie te sprzęty nie mogłyby by działać bez płytek PCB. Również w pojazdach znajdują się płytki, zawdzięczają im swoje funkcjonowanie wszystkie elementy sterujące i kontrolujące.

Jak powstają obwody drukowane?

Każda płytka drukowana jest projektowana z myślą o konkretnym układzie elektronicznym, a powstaje techniką trawienia. Na płytki pokryte miedzią nanosi się wzór ścieżek, a następnie wykonuje obróbkę chemiczną. Płytka zostaje zanurzona w kąpieli trawiącej i tylko powierzchnie niezabezpieczone ulegają trawieniu. Punkty lutownicze pokrywa się warstwami zabezpieczającymi przed pokrywaniem się tlenkami. Najpopularniejsze warstwy zabezpieczające to HASL (stop cynowy bez dodatku ołowiu) i ENIG (pokrycie niklowane).

Obwody drukowane dawniej i dziś

Zanim wynaleziono i upowszechniono obwody drukowane, wszystkie elementy elektroniczne musiały być łączone ze sobą przy pomocy kabli. Po raz pierwszy obwodu drukowanego użył austriacki inżynier Paul Eisler w 1936 roku. W 1943 roku zaczęto ich używać na skalę masową przy produkcji zapalników używanych podczas wojny. Obwody drukowane zaczęto wykorzystywać w urządzeniach komercyjnych w 1948 roku. Początkowo stosowano do nich montaż przewlekany, ale już w 1949 opracowano proces automatycznego montażu. Dokonali tego MoeAbramson i Stanislaus Danko. Dzięki tej technologii urządzenia elektroniczne robiły się z czasem coraz mniejsze i tańsze.

Również sam proces projektowania obwodów drukowanych zmienił się na przestrzeni lat. Dawniej projektowano ręcznie. Dziś natomiast wykorzystuje się do tego celu komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie CAD (ang. computeraided design). Przykładami takiego oprogramowania są: Altium Designer, Autotrax i jego uproszczona wersja EasyTrax, Eagle czy KiCad.

Jak widzisz, obwody drukowane to bardzo ważny element elektronicznego świata, bez którego nie mogłoby się obejść wiele urządzeń. Producent obwodów drukowanych ma ręce pełne pracy. Dzięki wykorzystaniu swojej wiedzy i doświadczenia wykonuje dla swoich klientów płytki PCB w oparciu o dostarczone projekty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *