Projektant 3D – kim jest? Gdzie można wykorzystać jego umiejętności?

FYWLX0NH6MF3FU3.RECT2100

Zawód projektanta istnieje już od bardzo dawna. Znamy takie profesje jak projektant mody, którego głównym zadaniem jest stworzenie świetnej i doskonałej kolekcji, która później będzie prezentowana na wybiegu przez wybranych przez niego modeli i modelki. Znamy również taki zawód jak projektant wnętrz, który z kolei jest odpowiedzialny za wystrój danego pomieszenia bądź mieszkania, zadbanie o to, by prezentowało się jak najpiękniej i było przy tym dobre pod względem praktycznym i logistycznym. Od pewnego czasu coraz częściej słyszy się również o innym typie projektanta, a mianowicie o projektancie 3D. I właśnie tym zawodem zajmiemy się w dzisiejszych rozważaniach. Poniżej omówimy, czym właściwie zajmuje się osoba specjalizująca się w tego typu działaniach oraz gdzie właściwie jest największe na nią zapotrzebowanie, a ściślej, gdzie można wykorzystać umiejętności, które posiada.

Zacznijmy może od tego, że praca projektanta 3D należy do dosyć opłacalnych prac. Wynagrodzenie, jakiego może spodziewać się osoba specjalizująca się w tej dziedzinie mieści się w granicach od 2 tysięcy do aż 9 tysięcy złotych miesięcznie. Tak więc jest to zawód, który w najlepszym wypadku przynosi naprawdę dosyć spore dochody, dlatego też warto się kształcić w tym kierunku, gdyż w przyszłości może to być bardzo korzystne dla wyspecjalizowanej w tej dziedzinie osoby. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach, kiedy to technika idzie cały czas do przodu, zapotrzebowanie na tego typu profesje wzrasta coraz bardziej. Przeglądając oferty pracy, patrząc na to, za kim rozglądają się różni pracodawcy, często można się natknąć właśnie na poszukiwanie różnego rodzaju projektantów, w tym oczywiście projektantów omawianych w tej rozprawie.

Kim jest właściwie projektant 3D?

Jest to osoba, która jest odpowiedzialna między innymi za projektowanie materiałów reklamowych, wykonywanie packshotów, przygotowywanie materiałów reklamowych do druku czy też przetwarzanie graficznych plików dostarczonych przez różnych klientów. Projektant 3D musi być doskonale obeznany z takimi programami jak Adobe Photoshop (czyli programem, który jest też priorytetem dla tradycyjnych grafików), ale i również z typowymi dla techniki 3D programami takimi jak InDesign, Autocad czy Blender. W pracy projektanta graficznego 3D bardzo istotne są również zdolności artystyczne, gdyż nie ukrywajmy, w tego typu profesji takie zdolności są bardzo cenione i pożądane. Do obowiązków projektanta 3D należeć może również na przykład projektowanie maszyn w programach, udoskonalanie i optymalizacja istniejących urządzeń. Ponadto jego zadaniem może być także projektowanie prototypów oraz czynny nadzór nad ich wykonywaniem. Czynne wsparcie dla dostawców oraz pracowników technicznych budujących maszyny oraz kontrola jakości produkcji i gotowych wyrobów to funkcje, które również niejednokrotnie są przypisywane specjaliście z tej właśnie dziedziny. Tak więc obowiązków jest dosyć sporo (a jest ich jeszcze więcej, gdyż zostały wypisane tylko niektóre z nich), jednakże atrakcyjne wynagrodzenie zwykle wymaga pracy.

Zapotrzebowanie na projektantów 3D

Zapotrzebowanie na projektantów 3D jest znaczne na przykład w przemyśle. W końcu stworzenie odpowiedniego projektu jest jednym z najważniejszych początkowych etapów, które poprzedzają wprowadzenie produktu do produkcji. A w dzisiejszych czasach, kiedy mamy już druk 3D etap ten może zostać w dużym stopniu skrócony. Wszystko to dzięki niemalże natychmiastowemu dostępowi do zaprojektowanego przedmiotu. Jest to cenione przez pracodawców, gdyż oprócz zaoszczędzenia czasu, zmniejszają się również koszta związane z procesem produkcji. Dlatego też chętnie zatrudniają specjalistów, którzy znają się na technice 3D i potrafią ją wykorzystać w praktyce. Projektanci dzielą swoje projekty na kilka etapów i w każdym z nich wykonują trójwymiarowe modele oparte o technologię druku 3D. Dzięki temu optymalizują konstrukcję, ergonomię produktu bądź też design.

Powyższe informację ukazują, że praca projektanta 3D wymaga dużych umiejętności, zaangażowania i wiedzy. Jednakże jest to z pewnością praca ciekawa i co najważniejsze, praca na którą jest obecnie duże zapotrzebowanie.

Pomoc merytoryczną w przygotowaniu artykułu uzyskano dzięki serwisowi www.studio3design.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *