Ochrona, przyczepność, trwałość – czego szukać w rękawicach bramkarskich?

Nie jest to wymagane, ale zaleca się, aby bramkarze nosili rękawice piłkarskie. Rękawice bramkarskie nie tylko zapewniają lepszą przyczepność do piłki, ale także zapewniają ochronę i amortyzację palców, dłoni i nadgarstków. Niektóre rękawice zapewniają dodatkową ochronę palców dzięki zastosowaniu elastycznych „pałeczek”, które biegną wzdłuż palców w rękawicach. Niektóre rękawiczki oferują dodatkową amortyzację grubszego lateksu.

Droższe znaczy trwalsze?

Wybierając droższą rękawicę, spodziewałbyś się, że kupujesz produkt, który będzie trwał dłużej – ale niekoniecznie tak jest. Najdroższe rękawice bramkarskie są zaprojektowane z myślą o przyczepności i ochronie, a nie trwałości. Nie wytrzymają tak długo, ponieważ najlepszy materiał na chwyt (lepszy) nie jest tak trwały jak tańsze materiały, ponieważ jest bardziej miękki. Każdy producent stosuje różne formuły lateksu, a wielu stosuje własną opatentowaną technologię w swoich rękawicach bramkarskich. Niektórzy stosują zabiegi chemiczne, podczas gdy inni dosłownie rzeźbią lateks, aby nadać mu określony:

• wygląd,
• dotyk,
• elastyczność.

Im grubsza rękawica, a zwłaszcza rękawice zawierające zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny lateks, tym trudniej jest kontrolować i manipulować rękawicą. Dokłada się do tego dobra ochrona palców. 12-latek lub młodszy nie powinien używać dłoni o grubości 6 mm, ponieważ lateks jest bardzo gruby, a czucie piłki jest mniejsze. Tak małe dzieci muszą nauczyć się używać rąk do chwytania, a nie polegać na rękawiczkach, które zrobią to za nich.

Istnieją różne rękawice bramkarskie na wszystkie warunki pogodowe, poziomy umiejętności, a nawet takie, które są przeznaczone do określonych warunków terenowych.

Nie oznacza to, że rękawice aqua palm nie będą działać w suchych warunkach lub że rękawice giga lub mega grip nie będą działać na mokrej nawierzchni. Różne pokrycia są używane w celu zapewnienia maksymalnych korzyści w określonych warunkach. Dostępnych jest wiele lateksów palmowych, Super Soft doskonale sprawdza się na całej dłoni, Giga i Mega zapewniają nieco lepszą przyczepność, New Basic i Super Low są trwalsze, a Wet N Dry i Aqua są lepsze w wilgotniejszych warunkach.

Zazwyczaj cieńszy lateks byłby używany w mokrych warunkach, aby rękawica nie zatrzymywała zbyt dużej ilości wody. Suche warunki pozwalają na grubszy lateks, ponieważ nie będzie on wchłaniał wody podczas sesji. Rękawiczki podające, że są przeznaczone do konkretnych warunków terenowych, to nic innego jak marketing. Jedyne, o co dba rękawica, to czy piłka jest mokra czy sucha.

Ochrona palców

Ta opcja stała się popularna w ciągu ostatnich kilku lat i obecnie obejmuje wszystkie 5 palców. Pierwotnie była dostępna tylko na 4 palce. Jednak bramkarz nie powinien polegać na nich – aby pomóc im złapać piłkę.

Większość rękawic bramkarskich jest wykonana z gładkiego lateksu. Zazwyczaj gładki lateks zapewnia najlepszą przyczepność ze względu na dostępną powierzchnię kontaktu z piłką. Dostępne są również rękawiczki lateksowe z wgłębieniami i teksturą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *