Rekrutacja pracownika przy ograniczonym budżecie. Jak się za to zabrać?

Pozyskiwanie nowych pracowników, zwłaszcza w takich branżach, jak IT, finanse i bankowość, bywa zadaniem dość karkołomnym. Pracodawcy mają olbrzymie problemy ze znalezieniem odpowiednich osób, co wynika po pierwsze z niskiej podaży fachowców, a po drugie z bardzo wysokich wymagań płacowych. Szczególnie kłopotliwa może być ta druga kwestia – przedsiębiorca, który dysponuje mocno ograniczonym budżetem, nie może sobie przecież pozwolić na wpadki, a tym bardziej na przebicie każdej oferty. Sprawdź zatem, jak powinna przebiegać rekrutacja pracownika, gdy budżet nie pozwala Ci na „szaleństwa”.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnej agencji HR

Od tego wypada zacząć, ponieważ doświadczenie wielu przedsiębiorców pokazuje, że współpraca z agencją HR jest najlepszym sposobem na ograniczenie zarówno kosztów rekrutacji, jak i zatrudnienia pracownika. Dlaczego? Z kilku powodów.

Przede wszystkim profesjonaliści dobiorą taką strategię rekrutacyjną, która pozwoli szybko pozyskać odpowiedniego pracownika dla klienta. Dzięki temu przedsiębiorca nie wydaje niepotrzebnie pieniędzy na kolejne ogłoszenia, nie ponosi również kosztu własnego czasu na przeprowadzanie nieefektywnych rozmów kwalifikacyjnych czy analizowanie podań kandydatów, z których większość nie spełnia oczekiwań.

Oszczędności wynikają również z tego, że agencja HR doskonale wie, jak zweryfikować kandydatów pozyskanych do procesu rekrutacyjnego, aby wskazać klientowi te osoby, które rzeczywiście od razu wzmocnią jego zespół. W ten sposób pracodawca eliminuje ryzyko zatrudnienia osób, z którymi trzeba będzie się szybko rozstać i znów ponieść wysokie koszty ponownego przeprowadzenia rekrutacji.

Ponadto firma rekrutacyjna może zaoferować swojemu klientowi usługę headhuntingu, która idealnie sprawdza się do pozyskiwania pracowników wysokiego szczebla przy ograniczonym budżecie. W ramach tej strategii agencja dociera do najlepszych kandydatów własnymi kanałami oraz buduje w ich oczach obraz atrakcyjnego pracodawcy, u którego warto się zatrudnić. Wówczas kwestia wynagrodzenia – choć oczywiście nadal ważna – nie będzie decydująca.

Dokładnie określ swoje oczekiwania względem pracownika

Im więcej szczegółów przekażesz agencji rekrutacyjnej, tym mniejsze ryzyko, że zaproponuje Ci ona kandydatów, którzy pod pewnymi względami nie do końca spełniają Twoje oczekiwania. Wysokie koszty rekrutacji często biorą się z tego, że cały proces mocno się wydłuża, a na końcu i tak okazuje się, że zatrudnione osoby słabo wkomponowały się w zespół.

Aby uniknąć takiego scenariusza musisz bardzo odpowiedzialnie podejść do kwestii stworzenia tzw. profilu idealnego kandydata, który będzie punktem wyjścia do przeprowadzenia rekrutacji oraz oceny zgłaszających się do niej kandydatów.

Rozważ zatrudnienie pracowników o nieco niższych kwalifikacjach

Do tej porady zastosuj się tylko w ostateczności, czyli w sytuacji, gdy Twój budżet płacowy jest na tyle niski, że naprawdę nie masz szans rywalizować o pracowników posiadających najcenniejsze kwalifikacje zawodowe.

Pamiętajmy jednak, że ci pracownicy też kiedyś zaczynali i ktoś dał im szansę zdobycia doświadczenia oraz praktycznych umiejętności w wykonywanym zawodzie. Dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić, to rozważ zatrudnienie osób o nieco niższych kwalifikacjach, za to przejawiających talenty przydatne na przygotowanych dla nich stanowiskach. Po przeszkoleniu oraz mentoringu możesz zyskać naprawdę świetnych pracowników, o których w przyszłości będzie walczyć Twoja konkurencja.

Pomyśl o skorzystaniu z outsourcingu

Outsourcing jest bardzo atrakcyjnym i rekomendowanym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy nie tyle dysponują ograniczonym budżetem płacowym, co z różnych powodów – najczęściej ekonomicznych – nie mogą sobie pozwolić na tworzenie nowych etatów w firmie.

W takiej sytuacji warto pomyśleć właśnie o outsourcingu, w czym pomoże Ci profesjonalna agencja HR. To ona najpierw znajdzie odpowiednich pracowników, zatrudni ich u siebie i oddeleguje do pracy w Twojej firmie.

Ty natomiast zyskasz cennych kontraktorów, na których zatrudnienie w standardowych warunkach nie byłoby Cię stać. Zaoszczędzisz również na rekrutacji oraz prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych. To rozwiązanie zdecydowanie powinno Cię zainteresować.

Więcej praktycznych wskazówek związanych z rekrutowaniem pracowników, motywowaniem zespołu i optymalizacją kosztów zatrudnienia znajdziesz na blogu eksperckim https://rekrutacja-warszawa.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *