Wiele startupów staje przed wyzwaniem znalezienia środków na finansowania swoich działań. Na szczęście istnieje kilka opcji finansowania startupów, ale należy wiedzieć jakie są najpopularniejsze. Poniższy artykuł wyjaśni te opcje w sposób bardziej szczegółowy. Czytaj dalej aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepszą opcję finansowania dla Swojego startupu.
Kapitał od inwestora zewnętrznego
Startup często obiera sobie za cel stworzenie innowacyjnego produktu lub usługi. Często jednak wymagania finansowe są dużo większe niż zgromadzony kapitał własny. Dlatego finansowanie startupów wymaga kapitału zewnętrznego, na przykład w postaci niezależnego inwestora. Istnieją różne rodzaje inwestorów startupowych. Najpopularniejszym są inwestorzy-anioły, którzy zazwyczaj preferują finansowanie zalążkowe. Ten rodzaj inwestycji pozwala inwestorom stać się współwłaścicielem startupu, posiadając akcje z uprzywilejowanym prawem głosu. Tzw. anioł będzie inwestował w obiecujące startupy o wysokim potencjale rynkowym i silnej propozycji wartości.
Inwestor chce przekazać kapitał do firmy, która będzie generować zyski i może zapewnić długoterminowy strumień przychodów. Informacje te powinny być dokładne i jasno przedstawione w biznesplanie i pokazać potencjał firmy.
Finansowanie dłużne jako sposób zdobycia kapitału
Wiele firm używa kredytów oraz pożyczek jako rodzaj finansowania startupów dla swojego wzrostu, jako alternatywy dla inwestycji zalążkowych. Podczas gdy finansowanie dłużne może zapewnić startupom fundusze, których potrzebują do uruchomienia i rozwoju swojej działalności, ma ono również pewne ograniczenia. W przeciwieństwie do umów z inwestorami zewnętrznymi, startupy finansowane kredytem muszą spłacić swoje pożyczki w określonym czasie. W wielu przypadkach oznacza to, że firmy korzystające z finansowania dłużnego mogą w końcu przepalić swój kapitał. W związku z tym, muszą one dokładnie rozważyć warunki pożyczki, aby upewnić się, że takie finansowanie startupów jest właściwą decyzją.
Podstawową różnicą pomiędzy finansowaniem dłużnym a finansowaniem zalążkowym jest długość czasu, w którym startup musi spłacić pożyczkę. Z finansowaniem dłużnym, startupy mogą uzyskiwać fundusze z różnych źródeł, w tym z tradycyjnych banków i nie bankowych pożyczkodawców. Jednak ten rodzaj finansowania jest trudniejszy do uzyskania niż znalezienie inwestora zewnętrznego, ponieważ większość banków wymaga zdolności finansowej oraz zewnętrznego zabezpieczenia kredytu. Mimo to warto rozważyć tę opcję na finansowanie startupów jako sposób na rozszerzenie puli dostępnego kapitału przy zachowaniu swobody działania.