Tango – fakty, ciekawostki, zachęty!

Jaki kraj przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo „tango”? Ogromna większość ludzi odpowie Argentynie. To prawda, historia tego tańca zaczyna się w Argentynie. Trudno znaleźć coś bardziej argentyńskiego niż to. Historia tego pięknego i namiętnego tańca ma już ponad 150 lat i wciąż się rozwija, nabiera rozpędu, ale nigdy nie traci argentyńskich korzeni.

Tango to rodzaj tańca, który zwykle wykonywany jest w towarzystwie partnera. Z Argentyny szybko rozprzestrzenił się na wszystkie części świata. Taniec ma silny wpływ na kulturę Europy i Afryki. Obecnie jest wykonywany w różnych stylach i formach. Jednak autentyczną formą tańca jest ta, która przypomina taniec w Urugwaju i Argentynie. Taniec został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w dniu 31 sierpnia 2009 r.

Zebraliśmy kilka mało znanych faktów na temat tego przepięknego tańca, które mogą być interesujące dla wielbicieli tango oraz wszystkich tych, którzy dopiero rozważają czy szkoła tanga kraków to miejsce dla nich.

1. Początkowo taniec ten był uważany za taniec biednych i upośledzonych ludzi z doków w Buenos Aires. Tango pojawiło się w połowie XIX wieku jako taniec afrykańskich i europejskich imigrantów, którzy tańczyli na ulicach i bawili się. W rezultacie taniec stał się fuzją stylów:

  • afrykańskiego
  • gaucho
  • europejskiego

2. Głównym powodem pierwszej fali popularności Tango był brak kobiet. Imigranci byli głównie mężczyznami i wyemigrowali ze względów ekonomicznych. W rezultacie na początku XX wieku kobiety były o 100 000 mniej niż mężczyźni. Jedynym sposobem na zbliżenie się do kobiety dla wielu imigrantów było odwiedzenie burdelu lub zatańczenie z nią. A bycie dobrym tancerzem zwiększyło szansę tańca z partnerką. Nic więc dziwnego, że Tango jest pełne pasji i seksualnych insynuacji. Każdy zna to słynne wyrażenie: „Tango jest pionowym wyrazem poziomego pragnienia”.

3. Taniec ten był zabroniony przez ludzi z dobrych domów, ponieważ uważano go za prowokacyj i skandaliczny, tak jak to, co dzieje się w domach publicznych.

4. 1955-1983 to okres, w którym tango przeszło pod ziemię z powodu zmiany reżimu rządzącego. Prawicowi konserwatyści objęli urząd i podjęli wszelkie środki, aby pozbyć się Tango, jak to popierał poprzedni przywódca Peron. Ze względu na ściganie tancerzy i zakazanie piosenek Tango taniec stracił część swojej popularności, choć wcale nie zniknął.

5. Tango to pierwszy europejski taniec, który pozwala na improwizację. Powszechnie wiadomo, że przed Tango wszystkie tańce oparte były na sekwencjach, więc wszyscy tancerze poruszali się w unisono. Druga fala popularności rozpoczęła się w 1912 roku w Paryżu i, co zaskakujące, wyższa klasa w Argentynie zaczęła tańczyć Tango, ponieważ stał się to taniec bardzo popularny w Europie.

Jeśli po przeczytaniu tych pięciu faktów na temat tanga jesteś zaintrygowany i chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź grupy tango i instruktorów ze szkoły o której mowa na początku artykułu!

Teraz gdy już wiesz tak dużo na temat tanga musisz po prostu zacząć tańczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *