Pomiary elektryczne może wykonywać tylko osoba, która posiada niezbędne kwalifikacje. Jakie uprawnienia będzie potrzebować przyszły pracownik? Jak może je zdobyć? Odpowiedzi na te dwa pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Jakie uprawnienia na pomiary elektryczne?
Jeśli osoba chce przeprowadzić pomiary elektryczne, a także piorunochronne musi koniecznie zdobyć odpowiednie uprawniania. Takie świadectwo kwalifikacyjne zdobędzie zapisując się na kurs oraz zdając egzamin prowadzony przez Stowarzyszenie Polskich elektryków. Osoba taka powinna wybrać uprawnienia elektryczne czyli G1 z eksploatacją i dozorem.
Jeśli osoba wykonuje pomiary elektryczne posiadając tylko kwalifikacje typu E – eksploatacja to cały przeprowadzany protokół musi podpisać oraz sprawdzić osoba, która posiada uprawnienia D czyli dozoru.
Czym różni się uprawnienie D od uprawnienia E?
Nie zawsze na typ wykonywanej pracy należy posiadać uprawnienia z dozoru i eksploatacji. Jeśli twoja praca polega tylko na tym, aby kierować czynnościami pracowników, którzy obsługą, konserwują, montują, remontują albo robią pomiary-kontrolne wystarczy mieć tylko uprawnienia G1D.
Natomiast jeśli osoba sama wykonuje wymienione powyżej prace musi posiadać G1E wraz z G1D.
Zdobyte kwalifikacje tracą ważność po 5 latach od zdania egzaminu, więc po upływie tego czasu należy je ponowić. W przypadku, gdy nie zostaną one odnowione wszystkie posiadane uprawnienia zostaną utracone i nie będzie można wykonywać żadnych czynności związanych z elektryką.
Kto może mieć uprawnienia SEP pomiary i gdzie je zdobyć?
Świadectwo potwierdzające kwalifikacje może otrzymać osoba, która jest pełnoletnia i ukończyła przynajmniej szkołę zawodową. Gdzie więc uprawnienia elektryczne można zdobyć? Przede wszystkim jest to placówka Stowarzyszenia Polskich Elektryków czyli SEP. Znajduje się ona w każdym większym mieście w Polsce. Można, również zdecydować się na kurs online, a większość firm oferujących takie szkolenie współpracuję z komisją SEP.
Po ukończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu, a jego pozytywny wynik potwierdza nasze zdobyte uprawnienia elektryczne. Od tego czasu osoba zainteresowana może podjąć stanowisko związane z pracą pod napięciem.
Zagadnienia na szkoleniu – czego możesz się spodziewać?
Kurs elektryka omawia poniższe tematy:
- zasady bezpieczeństwa pracy pod napięciem,
- prawo energetyczne,
- zasady organizacji pracy,
- obowiązki na stanowisku,
- zasady dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci,
- zasady działania układów urządzeń, układów sieciowych oraz instalacji energoelektrycznych,
- rodzaje pomiarów związanych z urządzeniami elektrycznymi i energetycznymi.
Czytaj więcej na stronie https://uprawnienia-g1.pl