Urlop z nożem w bagażu? Sprawdź, co jest legalne!

Wszyscy wiedzą, że niektóre przedmioty są niedozwolone, jeśli chodzi o bagaż, np. broń palna, chemikalia, itd. Ale co z nożami? Czy noże mogą być legalne w bagażu? A jeśli tak – to jakie rodzaje noży są odpowiednie: noże kuchenne, noże myśliwskie, noże turystyczne?

Czytając o problemach, które ludzie napotykają podczas podróży, można usłyszeć, że to pytanie zadawane jest niezliczoną ilość razy. Postanowiliśmy więc przed sezonem urlopowym napisać ten przewodnik, który nauczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o podróżowaniu z nożami.

Czy możesz zabrać noże do bagażu rejestrowanego?

Noże mogą być umieszczane w bagażu rejestrowanym, ale są zabronione w bagażu podręcznym lub bagażówce. Ponadto zabrania się zabierania ostrych przedmiotów ze sobą do samolotu.

Co ciekawe, czasem pozwala się na tępe noże do masła i plastikowe noże. Wszystkie inne typy są zabronione, nawet szwajcarski scyzoryk i inne tym podobne. Wreszcie stwierdza się, że wszystkie ostre przedmioty muszą być bezpiecznie zapakowane, aby agenci celni mogli bezpiecznie sprawdzić zawartość torby. Jeśli sprawdzą twoją torbę i zobaczą, że nie są prawidłowo zapakowane, mogą skonfiskować nóż.

Czy musisz zadeklarować noże w bagażu rejestrowanym?

Oficjalnie nie jesteś zobowiązany do deklarowania noży w bagażu podczas podróży. To dlatego, że nóż jest klasyfikowany jako ostry przedmiot, a nie jako broń palna. Jednak radziłbym dobrowolnie zgłosić swój nóż. Dzieje się tak, ponieważ często pracownicy kontroli bezpieczeństwa lotniczego sami się mieszają jeśli chodzi o przepisy. To, co jest dozwolone zdaniem jednego, może być interpretowane jako zabronione dla innego, ponieważ zasady są tak niejasne.

Większość ludzi, którzy podróżują z nożami, zawsze je deklaruje, zgłaszają, nie mają problemów. Jeśli załapiesz się na losową kontrolę swojej torby, a agent znajdzie niezadeklarowany nóż, możesz zostać niepotrzebnie przesłuchany przez wiele godzin.

Które rodzaje noży można zapakować w bagaż?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie noże są dozwolone w bagażu rejestrowanym. Jednak niektóre noże są nielegalne w niektórych krajach. Organy celne linii lotniczych i pracownicy kontroli bagażu nie są zobowiązani do egzekwowania przepisów. Pracownik może jednak uznać, że określony rodzaj noża jest nielegalny w danym kraju i może skontaktować się z policją, co może spowodować aresztowanie za posiadanie nielegalnego noża.

Moja rada jest więc taka, aby zawsze przed zakupem noża sprawdzić zarówno przepisy dotyczące miejsca docelowego, jak i przepisy dotyczące kraju pochodzenia. Możesz mieć poważne kłopoty z powodu braku tych podstawowych badań.

Oto krótka lista noży, które można bezpiecznie zapakować:

  • Noże z ostrzem mniejszym niż trzy cm (niektóre mogą nadal być nielegalne);
  • Scyzoryki;
  • Noże kuchenne;
  • Zestawy narzędzi z ostrzami ;
  • Większość noży dekoracyjnych z tępymi ostrzami;
  • Noże klasyfikowane jako narzędzia;
  • Noże turystyczne;

A oto typy, których należy unikać:

  • Noże z ukrytym ostrzem;
  • Sztylety;
  • Noże sprężynowe.

Dobra, więc, aby zachować spokój podczas podróży, jak i sam nóż, powinieneś przestrzegać tych zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *