Własnoręcznie nabijane tytoniem papierosy vs gotowe – czy dla zdrowia ma to znaczenie?

Wielu palaczy uważa, że zastępowanie sklepowych własnymi papierosami jest sposobem na ograniczenie palenia i / lub uniknięcie szkodliwych substancji chemicznych, które są produkowane w komercyjnie produkowanych zwykłych papierosach z filtrem. Ale nie ma czegoś takiego jak opcja zdrowego palenia, a ręcznie zwijane papierosy nie są wyjątkiem….

Ręcznie zwijane papierosy wykonane z luźnego tytoniu – to o nich mowa. Istnieje kilka sposobów na zwijanie tytoniu papierosowego ręcznie, w tym:

  • używanie bibułek papierosowych i tytoniu sypkiego
  • używanie maszyn do walcowania tytoniu do papierosów w celu uzyskania jednolitego i bardziej szczelnie zapakowanego papierosa.

Dostępne są również wstępnie ukształtowane rurki papierosowe, które można napełnić tytoniem do papierosów – zarówno z filtrami, jak i bez nich.

Niektóre typowe powody, dla których palacze wolą takie papierosy „samoróbki” to:

Koszt: saszetka z tytoniem do zwijania i bibułkami papierosowymi jest znacznie tańsza niż kupowanie paczki papierosów od producenta

Mniej palenia: Ponieważ palenie papierosów zwijanych ręcznie wiąże się z pewnym wysiłkiem, tacy palacze rzadziej palą się niż ci, którzy palą tradycyjne papierosy z filtrem

Wielu palaczy zakłada, że tego rodzaju papierosy do których samodzielne wkładają tytoń np. ten z http://www.skleptytoniowy.pl/tytonie-papierosowe/ są „zdrowsze”, ponieważ są bardziej „naturalne”. Obecny materiał dowodowy pokazuje, że papierosy tego rodzaju jednak są tak samo ryzykowne dla zdrowia palacza jak zwykłe.

Co zawierają?

Chociaż prawdą jest, że papierosy tego typu nie zawierają wielu tysięcy związków chemicznych, które zwykłe papierosy mają w sobie, nadal zawierają dodatki i niebezpieczne substancje chemiczne. Palacze papierosów z tytoniem wdychają wystarczająco dużo toksyn, aby się nimi przejmować, takich jak np. smoła czyli lepka brązowa pozostałość, która wchodzi w koniec filtra papierosowego i inne powierzchnie, z którymi ma kontakt. Smoła osiada również osiada na delikatnych tkankach w płucach i oskrzelach palaczy.

Palacze mają tendencję do wdychania większej ilości substancji smolistych podczas palenia papierosów kręconych własnoręcznie, po części z powodu braku filtra, jak również konieczności ssania – bowiem w nich trudniej wdychać dym. Innym wdychanym elementem jest nikotyna, która jest uzależniającą substancją papierosów i występuje w tytoniu sypkim. Jest to także silna trucizna stosowana w pestycydach od dziesięcioleci.

Tlenek węgla (CO) jest toksycznym produktem ubocznym niecałkowitego spalania paliw zawierających węgiel. Podczas wdychania CO zakłóca zdolność organizmu do przenoszenia tlenu. Dym papierosowy z dowolnego rodzaju papierosów może zawierać wysoki poziom CO.

W rzeczywistości naukowcy i lekarze są przekonani, że ryzyko dla zdrowia palacza jest takie samo bez względu na to, czy palisz papierosy produkowane komercyjnie, czy sam skręcasz papierosy. Podobnie jak palacze papierosów komercyjnych, ludzie, którzy palą ręcznie zwijane papierosy, są narażeni na ryzyko. Jednak trudno jest ocenić ogólne ryzyko, ponieważ każdy ręcznie robiony papieros jest wyjątkowy, a ilość tytoniu będzie się zmieniać.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *