Woda na dachu budynku biurowego? Podpowiemy jak sobie z nią poradzić!

Istnieje wiele budynków architektonicznych i dachów. Zadaszenie płaskie w budynkach biurowych jest jednym z nich. Porywając się na taki projekt, bądź przejmując tego rodzaju budynek jako nową siedzibę swojej firmy warto wiedzieć jakie są najlepsze rozwiązania drenażowe związane z płaskim dachem.

flat-roof-150297_960_720

Największym wyzwaniem związanym właśnie z płaskim pokryciem dachowym jest właściwy drenaż. W przeciwieństwie do innych rodzajów pokryć dachowych, które są nachylone lub pochył tutaj zły drenaż może prowadzić do poważnych problemów – od nieszczelności do uszkodzenia konstrukcji. Przed podjęciem decyzji istnieje kilka rozwiązań drenujących dla całego systemu. W niniejszym przewodniku wyjaśniono zalety i wady najczęstszych rozwiązań w zakresie odwadniania dachów.

Dlaczego ma to aż takie znaczenie?

Zadaszenie płaskie nie powoduje naturalnego spływania wody po dachu, jak w przypadku innych zadaszeń. Jeśli jednak masz do czynienia z takim pokryciem dachowym – upewnij się, że zostały bądź zostaną one zainstalowane przy użyciu odpowiedniego rozwiązania drenażowego, W innym przypadku mogą Cię czekać następujące nieprzyjemności:

 • Zbieranie się wody na dachu, co może prowadzić do wycieków lub uszkodzenia konstrukcji.

 • Gromadzenie się gruzu, takiego jak gałązki i liście.

 • Uszkodzenie uszczelniania i smoły z powodu gromadzenia się gruzu i wody.

 • Dodatkowy nacisk z powodu zbierającej się warstwy śniegu i lodu w zimie.

 • Wycieki w pobliżu komina lub rury wentylacyjnej.

Wewnętrzne odpływy są jednym z rozwiązań, które mogą temu zapobiec. Te dreny znajdują się w obszarze dachu. W ich przypadku woda płynie z boku budynku.

Ten system odwadniający ma następujące zalety:

 • Ściany i fundamenty są chronione przed uszkodzeniem przez wodę.

 • System rur to ryzyko pękania lub zamarzania.

 • Systemy kanalizacji wewnętrznej można dostosować do własnych potrzeb i poprawić atrakcyjność domu lub budynku.

Przed podjęciem decyzji o wnętrzu domu należy wziąć pod uwagę następujące wady:

 • Odpływy wewnętrzne są najdroższym płaskim systemem spustowym.

 • Podczas gdy ten system jest mniej podatny na uszkodzenia, taki wpust musi wykonać profesjonalista.

 • Dreny i rury mogą z łatwością zostać zatkane gruzem. Musisz zainstalować filtry na drenach, aby zapobiec zatarciom gruzu i rutynowo sprawdzać system pod kątem gromadzenia się zanieczyszczeń.

Rynny są najczęściej używanym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem odwadniającym dla dachów płaskich. Łapią deszczówkę, która wpada do budynku. Zapobiega to spływaniu wody z dachu, co mogłoby uszkodzić bocznicę, okna i fundament.

Siedziba firmy w budynkach o płaskich dachach ma kilka wad. Rynny potrzebują tego wszystkiego ze względu na przepływ wody. Jeśli te odpady nie zostaną usunięte, woda przepłynie przez budynek. Rynny są również podatne na uszkodzenia spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi lodem i ciężkimi odpadami. Ważne jest, aby też sprawdzić całkowite koszty rynien przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby móc sobie pozwolić z posiadanym budżetem na takie właśnie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *