Wybór właściwej igły dla Twojego pierwszego projektu – nie musi być trudny!

Wybór właściwej igły dla Twojego projektu jest równie ważny jak wybór tkaniny, nici i innych przyrządów. Istnieją różne rozmiary i typy igieł dopasowane do różnych rodzajów tkanin. Europejski system metryczny dla igieł do maszyn do szycia jest ponumerowany od 60 do 110. Amerykański system jest ponumerowany od 8 do 18. W przypadku obu systemów wymiarowania im mniejsza liczba, tym cieńsze igły, a im wyższa tym większa igła. Większość światowych producentów igieł pokazuje oba rozmiary na opakowaniu.

praca biznes polimex

Należy pamiętać o dobrej zasadzie: im lżejsza tkanina, tym mniejszy rozmiar igły i im cięższa tkanina, tym większy rozmiar igły. Wiele razy wątek, którego będziesz używał do projektu szycia, również określi typ igły, którą wybierzesz. Na przykład, używając cienkiej, delikatnej nici, pamiętaj, aby użyć mniejszego rozmiaru igły. Spory wybór igieł jest dostępny online w dziale https://polimex.net/pl/sklep/174-igly-do-maszyn.

Igły do ​​maszyn do szycia

  • Igły uniwersalne są stosowane do wszystkich tkanin.

  • Igły używane do szycia na drutach; – to zaokrąglona końcówka która umożliwia przejście igły między nićmi tkaniny poprzez ich rozdzielenie. Użycie zwykłej nitki na dzianinie spowoduje przeskoczenie ściegów i uszkodzenie tkaniny, powodując jej zwijanie.

  • Są też igły zalecane do szycia tkanin we wszystkich haftach – taka mocniejsza igła jest trwalsza i będzie tolerować dużą szybkość szycia hafciarki.

Oprócz tego są specjalne, mocne igły do dżinsu czy też podwójna igła która służy do zszywania dwóch ściśle rozmieszczonych równoległych rzędów naraz – do dekoracyjnego szycia. Jest też taka, która tworzy niewielki otwór w tkaninie podczas szycia i jest stosowana przy konkretnym rodzaju szycia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj naturalnych, tkanych włókien, takich jak len i bawełna. Są też specjalne igły używane do skóry i winylu.

Zawsze należy swój warsztat wyposażyć przede wszystkim w te, które są stosowane do wszystkich tkanin. Jeśli twój warsztat ma nieco inny charakter patrz na te maszyny, które są używane do szycia na drutach – w nich zaokrąglona końcówka umożliwia przejście igły między nici tkaniny przez podzielenie brzegu.

Inne przydatne wskazówki dotyczące igieł

Zmień igłę po zszyciu dwóch do trzech ubrań lub po uderzeniu w szpilkę. Uszkodzenia tkanin są często powodowane przez wygiętą, tępą lub zaokrągloną igłę (!). Nierówne lub pomijane ściegi są często wynikiem użycia niewłaściwego rozmiaru lub typu igły.

Tkaniny mogą być z dowolnego włókna, bawełny, lnu, jedwabiu, wełny, syntetycznego, sztucznego jedwabiu, mieszanek. Najważniejsze jest jednak to by zarówno rodzaj jak i rozmiar igły maszynowej był dopasowany do odpowiednich tkanin. Najcieńsza igieł nadaje się do tych typu szyfon, organza i wszystkie mikrofibry lub podobne tkaniny. Jedwab, Tafta wymagają delikatnie grubszej igły, średniej używaj do tkanin takich jak sztruks, flanela, len, popelina, satyna, syntetyczny zamsz. Nieco grubsze od średnich nadają się do takich tkanin jak adamaszek, tkanina z draperii, sztuczne futro, gabardyna, czy wełna. Tkaniny specjalne: skóra, zamsz wymagają równie specjalnych igieł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *