Proces rekrutacyjny może wyglądać różnie w zależności od konkretnej firmy. Coraz rzadziej można spotkać się jednak z sytuacją, że osoba, która złożyła w danej firmie swoje CV rozmawia z szefem, a następnie dowiaduje się, czy otrzymała pracę. Procesy rekrutacyjne są na ogół bardziej rozbudowane, często są prowadzone przez zewnętrzne podmioty. Z jakich najczęściej składają się etapów?
Selekcja nadesłanych CV i listów motywacyjnych
CV i list motywacyjny to dokumenty, które mogą pomóc zdobyć nam pracę. Najpierw muszą jednak przejść przez proces selekcji. Często zajmują się nią działy HR lub zewnętrzne firmy rekrutujące. Szukają one osób, które spełniają określone wymagania, ważne więc, aby w swoim CV dokładnie i wyczerpująco opisać swoje wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności. Im większa firma i mniej wyspecjalizowane stanowisko, tym więcej aplikacji rekruterzy otrzymują. Są więc oni w procesie selekcji bardzo zadaniowi. Nie wczytują się dokładnie w każdy list motywacyjny i nie skupiają się na niuansach. Najważniejsze aby wybrać kandydatów, którzy wydają się spełniać z góry określone wymagania.
Pierwszy kontakt z wybranymi kandydatami
W następnym etapie następuje kontakt z wybranymi kandydatami. Często ma on formę rozmowy telefonicznej, choć zdarza się, że taka osoba zostaje zaproszona do rozmowy rekrutacyjnej w siedzibie firmy. Prowadzi ją na ogół rekruter lub ewentualnie przyszły przełożony. Rozmowa dotyczy motywacji kandydata, jego doświadczenia i kwalifikacji. Może zostać on poproszony o to, aby szerzej opowiedzieć na temat swoich umiejętności, o których wspomniał w CV lub liście rekrutacyjnym. Rekruter może dopytywać się, jak kandydat wyobraża sobie pracę w danej firmie, co by chciał osiągnąć, jakich warunków pracy oczekuje.
Najczęściej na tym etapie można spodziewać się pewnych zadań do wykonania, które mają weryfikować określone umiejętności kandydata. Przykładowo, osoba, która chce pracować na stanowisku analityka danych, może zostać poproszona o wykonanie zadań matematycznych, zaś kandydat na stanowisko dziennikarza o napisanie artykułu na podany temat.
Rozmowa z pracodawcą
Osoba, która dobrze wykona określone zadanie, zostaje na ogół zaproszona do kolejnej rozmowy. Tym razem jednak po drugiej stronie stoi nie rekruter, a pracodawca. Trudno jest przewidzieć, jakie mogą paść pytania. Wiele zależy od osobowości pracodawcy, jego priorytetów i oczekiwań. Kandydat może zostać poproszony o to, aby opowiedzieć o swoim doświadczeniu w danym obszarze pracy. Równie dobrze potencjalny szef może zapytać go o to, jak kandydat lubi spędzać czas wolny. Tego typu pytania mają na celu dowiedzeniu się czegoś więcej o osobowości kandydata i jego usposobieniu.
Informacja zwrotna
Ostatnim etapem rekrutacji jest udzielenie informacji zwrotnej kandydatom. Osoba, która przeszła pozytywnie proces rekrutacyjny, otrzymuje ofertę pracy. To moment odpowiedni na negocjacje, dotyczące m.in. wysokości pensji czy godzinach pracy. Firma powinna poinformować resztę zainteresowanych o zakończeniu rekrutacji. Praca została już przeznaczona konkretnej osobie, która czeka na rozpoczęcie swoich obowiązków zawodowych.
Szukanie pracy oraz uczestniczenie w rekrutacji to dla wielu osób ogromny stres. Wiele firm testuje swoich kandydatów, zanim pozwoli im się wykazać w rozmowie z przyszłym pracodawcą. Procesy rekrutacyjne trwają czasami tygodniami, a ich uczestnicy niestety nie zawsze otrzymują informację zwrotną, czy dostali się do kolejnego etapu. Bardzo ważne jest więc, aby być cierpliwym i zachować wiarę w siebie.