Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Niemczech?

Opiekunki osób starszych są stale poszukiwane u naszych zachodnich sąsiadów. Społeczeństwo nieustannie się starzeje, a co za tym idzie – rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne kadry medyczne, które zajmowałyby się osobami starszymi, schorowanymi czy niesamodzielnymi. Praca w Niemczech cieszy się dużą popularnością wśród polskich opiekunek, które doceniają przede wszystkim dobre warunki oraz jeszcze lepsze wynagrodzenie.

Opiekunki osób starszych, które pracują w Niemczech, najczęściej są zatrudniane jako pomoc całodobowa – mieszkają ze swoimi podopiecznymi i przez 24 godziny na dobę świadczą im pomoc i wsparcie w codziennych obowiązkach, pielęgnacji, zabiegach medycznych oraz innych sprawach, z którymi starsi ludzie nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zdarza się również praca zmianowa, gdy opiekunki wymieniają się na przykład co 12 godzin. Opiekunki, które pracują w Niemczech, najczęściej pracują w systemie, w którym kilka tygodni spędzają ze swoimi podopiecznymi, a drugie tyle mogą spędzić w Polsce z rodziną. Pomimo tego, że pracują jedynie połowę miesiąca czy roku, okazuje się, że mogą zarobić nawet kilka razy więcej niż zarobiłyby w naszych polskich warunkach.

Jak zostać opiekunką i wyjechać do Niemiec?

Jeśli interesuje Cię opieka nad osobami starszymi niemcy, warto na początku bardzo dobrze zapoznać się z tym, jak wygląda tego rodzaju praca. Choć z pozoru może się ona wydawać dosyć prosta i bezproblemowa, w rzeczywistości jest bardzo obciążająca, wymaga odpowiedzialności, sumienności, może być również męcząca. Wiele zależy od tego, jaki pacjent trafi się opiekunce – czy będzie to osoba w miarę samodzielna i chodząca czy ktoś przewlekle chory, kto potrzebuje pomocy i wsparcia przez całą dobę. Kolejną kwestią jest przygotowanie zawodowe – same chęci nie wystarczą, aby pracować w zawodzie opiekunki osób starszych. Konieczne będzie zdobycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Aby zostać opiekunką, można skończyć szkolenie, kurs, szkołę policealną o tym profilu. Możliwości jest całkiem sporo. Warto jednak wybierać takie miejsca kształcenia, które znane są z wysokiego poziomu usług szkoleniowych. Oczywiście, konieczna jest również znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Opiekunki, które wcale nie znają języka, mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Agencje pracy dla opiekunek

Osoby, które do tej pory nie pracowały za granicą jako opiekunki, czasem nie wiedzą, od czego zacząć szukanie takiej pracy. Dobrym rozwiązaniem dla nich może być skorzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy, która zajmuje się wyszukiwaniem ofert, pośredniczeniem w kontakcie między pracodawcami a opiekunkami, a także pomocą w załatwianiu wszelkich formalności. Korzystanie z usług takiej agencji jest wygodne, gdyż nie trzeba samodzielnie szukać pracodawców czy załatwiać formalności w obcym języku. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług agencji opiekunek, dobrze jest się upewnić, że mamy do czynienia z solidną i profesjonalna firmą. Najlepiej jest wybierać takie agencje, które na rynku działają już od dłuższego czasu, cieszą się pozytywnymi opiniami, mają wyrobioną renomę. Natomiast z dużą dozą ostrożności traktujmy nowe firmy, które nie mają jeszcze wyrobionej marki na rynku i są po prostu nieznane. Nigdy wtedy nie wiadomo, czy mamy do czynienia z solidną firmą czy może z działalnością nie do końca uczciwą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *